Hücre bölünmesi ve üreme ünitesinin öğretiminde teknoloji kullanımının öğrenci başarısına ve öğrenme ortamına etkisi
The effects of using technology students' achievement and learning environment on cell division and reproduction units' instruction
  1. Tez No: 275444
  2. Yazar: SERAP YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Hücre Bölünmesi ve Üreme Ünitesinin Öğretiminde teknoloji kullanımının, geleneksel öğretim yöntemine göre öğrenci başarısını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Ayrıca teknolojinin kullanıldığı sınıf ile geleneksel yöntemin uygulandığı sınıfın öğrenme ortamı algısı belirlenmeye çalışıldı.Çalışma, 2009-2010 eğitim-öğretim döneminde Diyarbakır Yenişehir Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi'nde 10. sınıfta öğrenim gören 60 ( E:33, K: 27) öğrencinin katılımı ile gerçekleşmiştir.Ön test son test kontrol gruplu deneysel desenin kullanıldığı bu araştırmada, veri toplama aracı olarak ?Hücre Bölünmesi ve Üremesi Başarı Testi? ve ?Öğrenme Ortamı Anketi? kullanılmıştır.Çalışma, teknoloji kullanımı ile öğrenmenin, sadece öğretmen anlatımını içeren geleneksel yolla öğrenmeye göre öğrenci başarısına olumlu katkı yaptığını ortaya çıkardı. Ayrıca teknoloji kullanımı ile sınıf ortamı algısının daha olumlu olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using technology, in comparison to traditional method, on student achievement were investigated. Also, students? perceptions of learning environment in the technology used classroom and in the classroom where traditional teaching was occurred were identified.The study was carried out with the participation of (33 Male and 27 Female) 10th grade students studying in Nevzat Ayaz Anadolu Secondary School in Diyarbakır during 2009-2010 academic year.Pre- and post- test control and experimental design was used in the study and ?Cell Division and Reproduction Achievement Test? and ?Learning Environment Inventory? were used as the data collection instruments.The study revealed that teaching with the help of technology had a better contribution to students? achievement in comparison to traditional method. Likewise, students in the technology aided classroom had a better perception of learning environment.