Karma yaklaşıma uygun öğretimin bilimsel bilgi ve özelliklerini anlamaya etkisi
A effect of mixed teaching approach on understanding of scientific knowledge and it?s features
  1. Tez No: 275500
  2. Yazar: PINAR AKŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilim ve teknolojideki gelişmeler hiç durmadan devam etmektedir. Bireyler bukoşullara ayak uyduracak donanıma sahip olmalıdır. Bu yüzden bilimi ve bilimsel bilgiyiiyi özümsemeleri gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı; karma yaklaşıma göre uyarlananetkinliklerin, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel bilgi ve özellikleri hakkındakidüşünceleri üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmada bilimsel bilginin kesin olmaması,öznel olması, gözlem ve çıkarım arasındaki fark, hayalci ve yaratıcı özelliklerini kapsayannitelikte on iki etkinlik bulunmaktadır. Bu etkinlikler bilimin doğası yaklaşımınıöğretmeye yarayan doğrudan, dolaylı ve tarihsel yaklaşımının yapıldığı çalışmalardanuyarlanmıştır. İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinden toplam 21 öğrenci ile yürütülençalışmada ön-test ve son-test tek gruplu deneysel model (one-group pretest-posttest design)kullanılmıştır. Bu araştırma tasarımında bilimsel bilgi anketi ve bilimsel bilgiyi anlamaölçeği ile veriler elde edilmiştir. Etkinliklerin öğrenciler üzerindeki etkisi bilimsel bilgianketine bağımlı t testti uygulanarak ve bilimsel bilgiyi anlama ölçeği ise yeterli, eksik vehatalı olarak gruplandırılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, bilimsel bilgininözelliklerine yönelik uygulanan etkinliklerin öğrencilerin bilimsel bilgi özelliklerinikavrama düzeylerini arttırdığı ve öğrencilerin sahip olduğu ?hatalı? düzeydekidüşüncelerini azalttığını göstermektedir. Öğrencilerin bilimsel bilgi ve özelliklerihakkındaki düşüncelerini ?yeterli? yönde geliştirmiştir. Öğrencilerin bir kısmında ise?hatalı? yöndeki düşüncelerinde bir değişim olmamıştır. Çalışmada karma yaklaşımınkullanıldığı süreç sonunda öğrencilerin hatalı düşüncelerindeki azalma dolaylı ve tarihselyaklaşımın tek başına kullanıldığı çalışmalara göre daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Busonuçlar doğrultusunda, tek bir yaklaşıma bağlı kalmadan karma yaklaşım ait etkinliklerbir arada kullanılarak öğrencilerin bilimsel bilgiyi ve özelliklerini anlamalarına yardımcıolunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Developments in science and technology continue nonstopping way. Individualsmust be equipped to adapt themselves to these conditions. It is for this reason that need toassimilate individuals science and scientific knowledge better. The purpose of this study isto, investigate the effects of mixed teaching approach adapted to the activities on thoughtsof 8?th grade students about scientific knowledge and its features. There are twelveteaching activities which covers tentative, subjective knowledge the difference betweenobservation and inference and creative and imaginative nature of scientific knowledge.These activities adapted from the nature of science studies for teaching direct, indirect andhistorical approaches. The study carried outh with a total of 21, eight grade students. In thestudy pre-test and post-test single group experimental model (one-group Pretest-posttestdesign) were used. The data were obtained through scientific knowledge questionmaire andunderstanding of scientific knowledge scale. The effects of activities on students wereanalyzed by using dependent t test on the basis of scientific knowledge questionmaire. Thescale of understanding scientific knowledge was analyed by grouping answers as sufficient?incomplete? and ?wrong?. Findings of the study indicate that activities which wereutilized for features of scientific knowledge increases comprehension levels of studentsabout features of scientific knowledge. It is also found that these activities reduces theviews as labelled as ?wrong?. Findings show that activities developed students thoughtsabout scientific knowledge and its features towards ?sufficient? level. Some students?views tahelled as“wrong”has not been changed after the application. It is observed thatstudents there has been a decrease in students views with“wrong”at the end of mixedteaching approach compare to ?indirect? and ?historical? teaching approaches which wereused alone. According to these results, it is suggested that students should be helped tounderstand scientific knowledge and its features corretly by using mixed teachingapproaches instead of being attached to anly one teaching approach.