Dikey yeşil sistemler
Vertical green systems
  1. Tez No: 275499
  2. Yazar: MURAT AYGENCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE PEHLEVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Dikey yeşil sistemler; bitkisel odaklı mimari uygulamalardır ve bir sistem olmaları nedeniyle içeriklerinde pek çok bileşen ve eleman bulundururlar. Günümüz mimarlık terminolojisinde dikey yeşil sistemler için dikey bahçeler, yeşil cepheler, dikey yeşillik sistemleri gibi adlandırılmalar yapılmaktadır. Bu tür tanımlamalar, sistemi mimari kavram olarak karşılayamamaktadır. Ayrıca yapılan bazı adlandırılmalarda ise bu sistemin alt türleri ifade edilmektedir.Aslında geçmişi, çok eski çağlara uzanan dikey yeşil sistem uygulamalarında, son yıllarda artış görülmektedir. Bunun nedeni günümüzde önemini giderek güçlendiren canlı mimarlık ve ekolojik mimarlık yaklaşımlarıdır. Bu artışta sisteme ait malzeme, bileşen ve elemanların iyileştirilmesi ve çeşitlenmesi ile malzeme üreticisi, sistem tasarımcısı ve uygulayıcıların katkıları da önemli rol oynamaktadır.Bu çalışmada, dikey yeşil sistem kavramının verilmesi; sistemin türleri ve kullanım olanakları arasındaki farklılıkların; konstrüksiyon kurgusu ve katmanlaşma, bitki örtüsü, su isteği, uygulama olanakları açısından belirlenmesi amaçlanmış ve sistemin iki alt türü için yapılan uygulama ve sistem örnekleri bu kriterler bağlamında irdelenmiştir.Çalışma; genel bilgiler, yapılan çalışmalar, bulgular ve irdeleme ile sonuçlar olmak üzere dört bölümden meydana gelmektedir.Genel bilgiler bölümünde; dikey yeşil sistemlerle ilgili genel bilgiler, kaynak çalışmalarından yararlanılarak verilmiştir.Yapılan çalışmalar bölümünde; uygulama örnekleri incelenmiş ve analiz edilmiştir. Edinilen bilgilerden yararlanılarak, cephe kaplamasına yönelik sistemin iki alt türü için bir uygulama çalışması yapılmış, bu çalışma neticesinde oluşturulan bu sistemlerin performansları gözlem yolu ile sınanarak çeşitli veriler elde edilmiştir.Üçüncü bölüm olan bulgular ve irdeleme bölümünde; analiz edilen örnek yapılardan elde edilen bulgulara, uygulama çalışmasından elde edilen gözlem sonuçlarına yer verilmiş ve bunlar literatürdeki bilgilerle karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.Dördüncü bölümde ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vertical Green SystemsVertical green systems are plant based architectural applications and they contain many components and entities as they are systems. In current architecture terminology, for vertical green systems, namings are done such as vertical gardens, green facades and vertical green place systems. Such namings are not able to meet the definition of the system as an architectural concept. Also in some namings, the sub-types of this system are described.In fact, the vertical green system applications dating back to ancient times has incresed in recent years. The reasons of this are living architecture and ecological architecture which gradually strengthen their importancenowadays. System materials, improvement and diversification of components and elements, the material manufacturer, system designer, and also the contributions of the practitioners play a crucial role in this increase.In this study, given concept of vertical green system; the differences between the kinds of the system and its usage possibilities; plot construction and stratification, vegetation, water need have been aimed to determine in terms of usage possibilities and the application performed for the two sub-types of the system and system samples have been analyzed in the context of these criteria.The study consists of four chapters: general information, studies, findings and discussions, and results.General information section gives general information about the vertical green systems using the information obtained from source studies.In the studies, the application samples have been analyzed and evaluated. Using the information obtained, an application study has been done for the two sub-types of the system aiming for the facework and the performances of these systems generated as a result of this study have been varified by observation and various data has been obtained.The third chapter, findings and discussion, reveals the findings obtained from analyzed sample structures, the observation results obtained from the application study and the results were evaluated comparatively with the information in the literature.The fourth chapter gives the results obtained.