Swerling hedef modellerinin radar kesit alanı (RKA) tahmin programı ile karşılaştırması
Comparison of swerling target models with the results of a radar cross section (RCS) prediction tool
  1. Tez No: 275523
  2. Yazar: SERDAR ÖZTİFTİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ARİF ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Swerling Hedef Modelleri 1950'li yıllarda bulunan bir istatistiksel yaklaşım olmasına rağmen, Radar Kesit Alanı (RKA) hesaplamalarındaki hızlı ve basit çözüm performansından dolayı bugün hala özellikle radar simülatörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok uygulama alanı olmasına rağmen, Swerling Hedef Modellerinin doğruluğunu teyit eden herhangi bir çalışma literatür taraması neticesinde tespit edilememiştir.Bu tezde, belirlenen hedeflerin Swerling Hedef Modellerine ait Olasılık Yoğunluk Fonksiyonları (OYF), Seken Işın Yöntemi (SIY) temelli bir RKA Tahmin Yazılımı (RKAY) tarafından elde edilen OYF'ler ile karşılaştırılmıştır. RKAY bilgisayar programı, doğruluğu literatürdeki sonuçlarla teyit edilmiş bir RKA tahmin programıdır. OYF'lerin karşılaştırması neticesinde Swerling Hedef Modellerinin genel olarak RKA Tahmin Programının sonuçları ile uyumlu olduğu fakat hedefleri çok genel modellemesi sebebiyle daha iyi istatistik RKA modellerinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the use of ?Swerling Target Models? is a well-known statistical approach found in the 1950s, today it is still extensively used especially for target RCS production at radar simulators due to its fast and simple solution performance. While it has lots of application areas, to the best knowledge of the authors, no research on the accuracy of Swerling Target Models has been reported which uses well-developed RCS prediction tools. This is in spite of the fact that powerful RCS prediction methods and tools have been around during the last two decades.In this paper, the Swerling Target Models of selected targets are compared with the RCS probability density functions (PDFs) obtained with a shooting and bouncing ray (SBR) based RCS computing program. This code has been developed in-house and has been validated against results found in the literature. As a result of comparison, it is seen that the Swerling Target Models are generally coherent with the RCS results of the prediction tool but since they model targets too generally, better stochastic RCS models need to be developed.