Doppler radarları için dalgalanma kayıplarının algılanan radar gücüne etkisi
The effect of the fluctuation losses on received power for Doppler radars
- Tez No: 343734
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte radarların becerileri de artmış ve radarlar günümüz savunma sanayisinin en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir. Bu tezde; radarların temel çalışma prensibi, radar sistemlerinin sınıflandırılması, Doppler frekansı, radar kayıpları, gürültü, radar eşitlikleri ve bu eşitliklerin çıkartılması konuları araştırılmış ve bu konulara ait bilgiler verilmiştir. Daha sonra bilgisayar yazılımı (MATLAB) aracılığıyla bir hedef, bir faz dizi antene sahip monostatik darbeli Doppler radarı ve bu radarın hedefe gönderdiği sinyalin parametreleri girilerek hedeften yansıyan sinyale ait çıktıların modellemesi elde edilmeye çalışılmıştır. Bu modelleme esnasında kullanılan radar ve hedef parametreleri, var olan birer örneğe uygun olarak alınmış olup hedefin hareket modellemesi ve bu modellemenin gerçeğe uygunluğu için ayrı bir modelleme çalışması yapılmıştır. Ayrıca Swerling durumları, radar kayıpları ve gürültünün olmadığı modelleme çıktıları ile bu durumların mevcut olduğu çıktılar, modelleme sayesinde karşılaştırılarak söz konusu durumların etkileri gözlemlenmiş ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the technology has been advancing, the abilities of radars have increased likewise and radars have become one of the important components of modern defense industries. In this thesis, fundamental working principle of radars, classification of radars, Doppler frequency, radar losses, noise, radar equations and analysis of these equations are searched and explained. Afterwards, a simulation of the echo signal reflected from the target has been made by entering the parameters of a target, a monostatic pulse Dopple radar with phased array antenna and the signal sent to the target on a computer software (MATLAB). The radar and target parameters used on this simulation were selected with respect to real models. In addition, another simulation has been made for a moving target and its realistic actions. Furthermore, the outputs of the simulation when the losses, noise and the Swerling cases are ignored have been compared with the outputs of the simulation when these conditions are not ignored, and the effects of them have been observed and stated.