Determination of soil temperatures for one or multi layer soils
Tek ve çok katmandan oluşan topraklarda toprak sıcaklığının belirlenmesi
- Tez No: 275544
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 357
Özet
Toprak yüzeyi ve farklı derinliklerdeki toprak sıcaklıkları toprak kaynaklı ısı pompalarının (TKIP) tasarımında çok önemlidir. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü (DMİ) Türkiye'deki bazı istasyonlarda ve belirli toprak derinliklerinde ölçüm yapmaktadır. Bu ölçümler ölçüm yapılan yerdeki toprağın yapısı ve fiziksel özellikleri için geçerlidir ve diğer toprak türleri için kullanılamazlar.Bu çalışmada, çok katmanlı toprak için toprak yüzeyi ve belirli derinliklerdeki toprak sıcaklıkları implisit değişken yönler yöntemi kullanarak nümerik olarak hesaplanmıştır. Hesaplamalarda DMİ tarafından ölçülen hava sıcaklığı, bağıl nem, güneş radyasyonu ve rüzgar hızı gibi iklim verileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ground surface temperatures and ground temperatures at different depths are required for the design of Ground-Source Heat Pump (GSHP) systems. The State Meteorological Affairs General Directorate (DMİ) measures the ground temperatures at certain depths at some stations in Turkey. However, these measurements are valid only for the ground structures and properties at the measurement locations and, therefore, can not be used for other ground types.In this study, ground surface temperatures and ground temperatures at certain depths were calculated numerically using implicit alternating directions method for multi layered and different types of ground structures and properties by utilizing the climatic parameters such as ambient air temperature, relative humidity, solar radiation and wind speed that are measured by DMİ.