Farklı yapıdaki traktör kabinlerinin gürültü yalıtımına etkisi
Determination of the effectes of tractor cabins in different structures on noise isolation
  1. Tez No: 275558
  2. Yazar: NİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada tarımsal mekanizasyonda önemli bir yere sahip kuvvet makinası olan traktörlerde ses basınç düzeyleri incelenmiştir. Ölçümler; Brüel & Kjaer 2250 tip gürültü ölçer cihazı ile yapılmıştır. Ölçümde 1/1 oktav bantlı merkez frekanslarında ses basınç düzeyi ve eş değer ses düzeyi değerleri incelenmiştir.Bu çalışmanın amacı, traktör ile yapılan tarımsal işlemlerde çevreye yayılan gürültünün belirlenmesi ve farklı yapıdaki traktör kabin özelliklerinin kabin içi yalıtımına etkisinin incelenmesidir.Sonuç olarak farklı kabin özelliklerine sahip traktörlerde 540 d/d da durağan halde yapılan denemelerde ses basınç düzeylerinde farklı sonuçlar elde edilmiştir. Ses basınç düzeyi sürücünün sağlığını tehdit edebilecek boyutlara ulaşmaktadır. Çalışma süresinin artması durumunda bazı psikolojik ve fizyolojik sağlık sorunlarına da neden olabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, noise pressure levels were evaluated among tractors, which are the power machines that play an important role in agricaltural mechanization. Measurements were performed with Brüel&Kjaer 2250 type sound levelmeter. During measurement, noise level values were analyzed.The aim of this study is to determine the noise level spreading throughout the environment during aricultural processes in which tractors are used and to determine the effects of tractor cabin features with different structures on the internal cabin isolation.Consequently, varying result were obtained for he noise pressure levels in the experiments performed with tractors having different cabin features in sationary state at 540 r/min. The noise pressure reaches levels that can threaten the driver?s health. Some psychological and psychological helath problems may also ocur when working time is increased.