Buzda depolanan yayın balığının (Silurus glanis L., 1758) nükleotid yıkım ve biyojenik amin konsantrasyonunun araştırılması
Investigation of biogenic amines and nucleotide degradition products of cat fish (Silurus glanis L., 1758) stored in ice
- Tez No: 275557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZOĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Buzda 22 gün depolanan yayın balığı filetosunun duyusal (Kalite gösterge metodu ve Torry tazelik şemasına dayalı olarak), kimyasal (TVB-N, nükleotid yıkım ürünleri, K, Ki, G, H değeri ve biyojenik aminler) ve mikrobiyolojik (toplam mezofilik bakteri ve koliform bakteri sayımı) kalitesi incelenmiştir. Duyusal verilere dayalı olarak buzda depolanan yayın balığı filetosunun raf ömrü 14-18 gün olmuştur. Depolama süresince TVB-N değeri, dalgalanma göstermiş depolama sonunda 36.76 mg/100g'a ulaşmıştır. Depolama süresince tüm örneklerde ATP, ADP ve AMP çok düşük konsantrasyonlarda ve hemen hemen sabit kalırken (
Özet (Çeviri)
Quality of cat fish stored in ice was investigated by sensory (QIM and Torry freshness scheme), chemical (TVB-N, nucleotide degradition products, nucleotide ratios and biogenic amines), and microbiological methods (Total viable count and Coliform bacteria). According to sensory results, the shelf life of cat fish filets stored in ice was 14-18 days. During storage period, TVB-N value showed fluctuation and reached maximum levels (36.76 mg/100 g) at end of the storage period. While the levels of ATP, ADP and AMP remain stable with low concentration (