Hipertansif gebelerde lipoprotein (a)'nın önemi
- Tez No: 27556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışma, Sağlık bakanlığı Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 08.01.1993 - 12.03.1993 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmamızda gestasyonel yaşı 22-41 haftalar arasında olan 25 hipertansif gebe ile; gestasyonel yaşı 22-38 haftalar arasında olan 17 normal gebe serum lipoprotein (a) düzeyleri bakımından karşüaştirlmıştır. Serum lipoprotein (a) düzeyleri bakımından çalışma ve kontrol grupları arasında istatistüti olarak anlamlı bir fark bulunmasına rağmen değerlerin çok geniş bir dağılım göstermesi nedeniyle lipoprotein (a) nın risk grubu tayininde henüz kesin bir kriter olarak kullanılamayacağı kanısına varılmıştır. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we investigated the serum lipoprotein (a) values of pregnant women with hypertension. The control group consisted of 17 women with normal pregnancies and the gestational age differed among 22-38 weeks. Hypertensive group consisted of 25 patients with gestational ages among 22-41 weeks. Although the difference in lipoprotein (a) values between the two groups were statistically significant the range of values differed in very wide range. We concluded that lipoprotein (a) can not be used as a marker in defining the risk group yet. 27