Screening test ile gestasyonel diabet taraması ve tesbit edilen vakalara NPH insülin verilerek komplikasyonların önlenmesi
  1. Tez No: 27555
  2. Yazar: ATTİLA ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Sağlık Bakanlığı Ankara Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yaptığım bu çalışmada amaç, gestasyonel diabeti gebeliğin ikinci trimestirinde tarama testi uygulayarak tespit etmek ve insülin tedavisiyle komplikasyonları önlemekti. | Çalışmaya katılan 95 gebeye 50 gr glukoz screenina test ı | uygulandı. Venöz kan örnekleri alınarak glukoz değerleri (saptandı. 140 mg / di ve üzeri değerlere sahip vakalara 100 gr lüç saatlik oral glukoz tolerans testi uygulandı. îki veya daha fazla değeri normal sınırlarının üzerinde olan vakalar gestasyonel diabet kabul edilerek NPH insülin tedavisi Jverildi. Bu vakalara komplikasyonsuz bir gebelik dönemi ve ogum sağlandı. Çalışmaya alınan vakalar doğum yaptıkları zaman endilerinden doğumları hakkında bilgi alındı. Screening test onucları bozuk ve normal olanların ortalama bebek ağırlıkları arşı last ırı İdi. Anlamlı bir farklılık bulunamadı. I Screening test bozukluğunun 25 yas ve üzeri grupta belirgin bir artış gösterdiği gözlenerek vakalar 25 yas altı vje üstü olarak iki gruba bölündü. Bu şekilde yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucu 25 yas üzerinde screening test bozukluğunun anlamlı bir şekilde arttığı tesbit edildi. Buna bağlı yapılan istatistiklerle ortalama doğum alırlığının bu grupta anlamlı bir şekilde fazla olduğu gösterildi. Sonuç olarak screening test ile gestasyonel diabet vakalarının teşhis edilerek insülin tedavisiyle kamplikasyonların önlenebileceği, ayrıca ileri yaslarda gestasyonel diabet riskinin gittikçe arttığı görüldü. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was held in Ministry of Health Ankara Hospital. Our aim was to detect gestational diabetes in the second trimester by screening test and to administer insulin therapy if needed to prevent complications. In our study we performed 50 gr glucose screening test on 95 pregnant women. We performed 3 hour oral glucose tolerance test ( wwith 100 gr glucose ) to the ones with over 140 mg / dl blood glucose level on the screening test. We started NPH insulin therapy if twp or more results exceeded normal values. We had no complications during pregnancy and birth in the NPH therapy group. We compared the birth weight of babies born to mothers with abnormal screening test results to normal ones, but there was no statisticaly meaningful difference between the groups. We detected a statisticaly valued increase in abnormal screening test results and birth weight in the over 25 years age group.. We concluded that gestational diabetes can be diagnosed by screening test and with insulin therapy complications can be prevented. 33