Trafikten kaynaklanan çevresel gürültü haritaları ve Çukurova Üniversitesi Kampusu örneği
Environmental noise maps sourced from traffic and Çukurova University Campus as case study
- Tez No: 275561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZELİHA SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu Çalışmada, Gürültü kirliliğinin önemli kaynağı olan karayolu trafik gürültüsünün Çukurova Üniversitesi kampüsü boyutunda araştırılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gürültü kirliliği çarpık ve sağlıksız kentleşmenin önemli ölçütlerinden birisidir. Çukurova Üniversitesi merkez kampüsü alanında gürültü kirliliği haritasının yapılması amacıyla trafiğin yoğun olduğu kavşakta 7 ayrı nokta belirlenmiştir. Trafiğin yoğun olduğu; 07.00-10.00 saatleri arasında sabah, 11.00-14.00 saatleri arasında öğle, 16.00-18.00 saatleri arasında öğleden sonra ve 19.00-20.00 saatleri arasında akşam araç sayımları yapılmıştır. Nüfus artışına paralel olarak artan taşıt yoğunluğu ve mevcut karayollarının buna cevap verecek düzeyde olmaması ve sürücülerin eğitim eksikliklerinden kaynaklanan yanlış davranışları nedeniyle gürültü düzeyi artmaktadır. Çalışmada kullanılan yazılım programı, özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde hava alanı, karayolu, demiryolu ve sanayiden kaynaklı gürültülerin hesaplanması için geniş kapsamlı bir yazılım programı olarak önem kazanmıştır. Kampüsün karayollarından kaynaklanan trafik gürültüsünün belirlenmesi ve sıcak nokta olarak belirlenen güzergahlarda SoundPLAN programı kullanılarak alınabilecek önlemlere ilişkin hesaplamalar yapılarak gürültü haritaları incelenmiştir.Sonuçta, Çukurova Üniversitesi Merkez Kampüsü mevcut gürültü kaynakları belirlenmiş ve bu kaynakların çevreye verdiği kirliliğin ölçülerek kirlilik kaynaklarının haritalama yöntemi ile yoğunlaşma noktaları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Noise pollution is one of important parameters for irregular urbanization. The aim is researching about the noise pollution in Cukurova University Campus which is caused by vehicle traffic on highway and taking precautions. For making the map of noise pollution in Cukurova University central Campus, 7 points are determined where the traffic is dense. 07.00-10.00 in the morning, 11.00-14.00 in midday, 16.00-18.00 in the afternoon and 19.00-20.00 when in the evening the traffic is dense, the cars are counted. The level of noise pollution increases because of the increase in car numbers which is effected from the increase of population and lack of highways and lack of education which the drivers should have. The calculations about determining the hot point on the highway and the precautions to be taken for reducting the noise pollution are made by using SoundPLAN software. This software which is used especially in EU countries airports, highways, railways and industry sites has become a very important software.The purpose of this study is determining the current noise sources in Cukurova University Cenrtal Campus and measuring the pollution caused by these sources and discovering the dense points by preparing the maps of the pollution.