Silopi (Harbul-Üçkardeşler) asfaltit filonunun micromine madencilik tasarım programı kullanılarak incelenmesi
The investigation of Silopi (Harbul- Üçkardeşler) asphaltite filons by micromine mining design software
- Tez No: 275560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada asfaltitin enerji hammaddesi olması, Türkiye'de ve Dünyada teknolojik gelişmeler ile birlikte bu enerji hammaddesinin daha ucuza mal edilebilmesi ve insanların kullanımına sunulmasındaki aşamalarının başında gelen ve yatırımların ekonomikliğini belirleyen projelendirme ve bunun ışığında üretim yönteminin belirlenmesi anlatılmaya çalışılmıştır. Projelendirme aşamasında günümüzde gelişmekte olan paket programların üç boyutlu modellemedeki başarısı, yatırımların daha doğru yapılması, uygun üretim yöntemlerinin uygulanması aşamasında risklerin minimize edilmesi daha kolay hale gelmiştir. Bu çalışmada Harbul ve Üçkardeşler Asfaltit filonlarının Micromine 11.0 programı ile modellemesi, rezerv hesaplamaları, yeraltı ve açık işletme dizaynı yapılarak uygun işletme ve üretim yöntemine karar verme aşamaları sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to show the project steps of asphaltite, as an energy source, getting more economically, depends on the technological developments, to take investment decision and put it in human benefits. Then, determination of production method is also explained briefly. In project stage, the success of 3D modeling software packages leads the decisions to be take easily regards of investments and mining methods. In this study, Harbul and Uckardesler Asphaltite Filons were modeled by Micromine 11.0 mining design software; reserve estimation, underground and open pit design decision stages were tried to be come out besides.