Alkali soğukta aktif proteaz üreticisi Bacillus sp. suşlarının izolasyonu, enzim üretimi, karakterizasyonu ve enzimin biyoteknolojik kullanım olanakları
Isolation of cold-active alkaline protease Bacillus sp. strains, enzyme production, characterization, determination and their biotechnological applications
- Tez No: 275562
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada değişik ortamlardan izole edilen alkalifilik Bacillus sp. suşlarından alkalin cold aktif proteaz enzimi izolasyonu ve karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla bakterilerin katı besiyerlerinde üreme ve enzim üretme yetenekleri belirlenmiştir. Ayrıca değişik NaCl konsantrasyonunun ve çeşitli kimyasalların etkisi saptanmıştır.Bacillus sp. suşundan üretilen proteazın SDS-PAGE analizinde 49.5kDa moleküler ağırlığına sahip aktivite bandı elde edilmiştir. Enzimin optimum aktivite gösterdiği sıcaklık 25ºC olduğu bulunmuş ve enzim 10-80ºC aralığında 30 dakikada %91.32 aktivitesini korumuştur. Enzim, optimum aktivitesini pH 12.0'da gösterirken, 24 saat süreyle 23ºC pH 8.0-12.0 aralığında ortalama %94.14 kalan aktivite ile alkali stabil özellik göstermiştir. NB-16 enzimi %5 NaCI konsatrasyonunda %92.14 optimum aktivite göstermişitir. Enzim aktivitesi ß-merkaptoetanol (%159), üre (%122), IAM (%177), PHG (%123) ile önemli düzeyde artarken, SDS (%54) ile aktivitede azalma gözlenmiştir.Bu sonuçlara göre proteaz enzimi, cold aktif, psikrotolerant, alkalifilik ve alkali-stabil özellik göstermektedir. Bu özelliklerinden dolayı cold-aktif alkalin proteaz enzimi gıda işletmeleri, özellikle deterjan ve biyoremesdiasyon gibi bazı endüstriyel uygulama alanlarında kullanılabilir özelliktedir
Özet (Çeviri)
In this study, the cold alkaline protease enzymes from Bacillus sp. strains isolated from different environments were produced and characterized. For this purpose, different temperatures and pH values of bacteria and enzymes to produce reproductive capabilities on solid plate were investigated.. Besides, different chemicals and NaCl effects on the enzyme activity was determined.Molecular weight of the enzyme from Bacillus sp. NB-16 was estimated as 49.5 kDa on SDS-PAGE. The optimum activity was obtained at 25ºC and the enzyme was retained it?s activity around 91.32% at the end of 30 minutes between 10-80ºC. The optimum activity was obtained at pH 12.0 The enzyme also presented the alkali-stable properties with a residual activity around 94.14 % at 23ºC between pH 7.0-12.0 for 24 hours. The optimum activity of NB-16 protease has shown 92.14% in the 5% NaCl concentration. ß-mercaptoethanol (%159%), urea (122), IAM (177), PHG (123%), stimulated the enzyme activity significantly however SDS (54%) reduced.According to these result, NB-16 enzyme shows cold- active, psychrotolerant, alkaliphile and alkali-stable characters. Due to these properties NB-16 cold-active protease enzyme has capable of using at especially detergent and bioremediation industry processing and food industry.