CRATI: Combinatorial reverse auction trading infrastructure
CRATI: Kombine ters ihale ticaret sistemi altyapısı
- Tez No: 275579
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜREVREN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde hızla evrilen internet teknolojileri elektronik ticaretin yaygınlaşmasını da beraberinde getirdi. Açık arttırma ile e-ticaret ise internette en yüksek hızda yayılan sistemlerden bir tanesi. Günlük hayatta da yaygın bir şekilde kullanılan İngiliz tipi açık arttırmalar internette de aynı oranda rağbet görüyorlar fakat; bu tip açık arttırmalar satıcı odaklı olduklarından dolayı alıcıya ekonomik bir alışveriş yolu sağlamaktan daha çok satıcının mümkün olduğunca kar etmesine yardımcı olmakta. Bu tezde, erkin temelli, tamamen otomatik bir kombine ters ihale ticaret sistemi altyapısı tasarlanmış, geliştirilmiş ve anlatılmıştır. Farklı piyasaların ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan bu sistem, alıcının istediği ürünleri mümkün olan anlık en ucuz fiyata almasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With quick evolution of the Internet, e-trading is on the rise for some time and auctions are one of the fastest growing part in this trend. The English auction which is used in real life is also the most popular auction type on the Internet and is seller oriented instead of buyer resulting in profiting sellers instead of enabling buyers to obtain a good with a better price. This thesis addresses this issue by designing, implementing, and presenting an agent-based, automated, combinatorial reverse auction platform, which can be used by many markets with different needs, and enables buyers to obtain goods at instant lowest price possible.