Local behavior identification of generative network automata
Doğurgan ağ özdevinirlerin yerel davranış tanıması
  1. Tez No: 275580
  2. Yazar: BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜREVREN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bir bütün ve onu oluşturan parçaların kendi aralarındaki ilişkisi, karmaşık ayrık dinamik sistemler bağlamında önem taşımaktadır. Bu amaçla, Doğurgan Ağ Özdeviniri şeklinde tanımlanan genel verilerden yerel davranış tanımlama algoritması geliştirilmiştir. Sabit kural-uzayı düzenlemesine sahip Özdevinir Ağları kullanarak sonlu Doğurgan Ağ Özdevinirlerinin tanınması ve benzetimi amacıyla bir izlek tasarlanabilirliği gösterilmiştir. ?Üst seviye bileşen etkileşimi? adı verilen bir soyutlama sunulmuştur. Ayrıca, Doğurgan Ağ Özdevinirleri için bir tanımlama yönteminin varlığı gösterilmiştir. Pratikte, model inşasına yönelik otomatikleştirilmiş bir yaklaşım sağlanmıştır ve geliştirilen yaklaşım Doğurgan Ağ Özdevinirlerini esas alan sistem modelleme girişimlerinde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Relation between the whole and its parts is investigated in the context of complex discrete dynamical systems. For that purpose, an algorithm for local behavior identification from global data described as Generative Network Automata (GNA) model configurations is developed. It is shown that one can devise a procedure to simulate finite GNA configurations via Automata Networks having static rule-space setting. An abstraction which is called ?overlay level component interaction? is introduced. Besides, the existence of a GNA identification procedure is shown. In practice, the algorithm provides an automated approach to model construction and it can suitably be used in GNA based system modeling effort.