Comparison of mechanical properties of boron modified active belite cement and ordinary Portland cement concrete
Bor katılmış aktif belitli çimento ve Portland çimento betonlarının mekanik özelliklerinin kıyaslanması
  1. Tez No: 275582
  2. Yazar: BERKSAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA YEŞİLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Betonun ana bileşenlerinden biri çimentodur. Kullanılan çimento türü betonun mukavemeti, dayanımı, ve dayanımından kaynaklı diğer özelliklerini etkilemektedir. Yeni bir çimento türü olan bor katılmış aktif belitli (BAB) çimento üzerinde ticari olarak kullanmak amaçlı araştırmalar sürmektedir. Bu tezde, depolama tesislerinde uzun süre beklemiş bor katılmış aktif belitli çimento ile geniş bir kullanım alanı olan Portland çimentosu (OPC) performansları kıyaslanmıştır. Tez kapsamında Atılım Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Devlet Su İşleri-Teknik Araştırma ve Kalite Kontrol Dairesi Başkanlığı (DSİ-TAKK) laboratuvarlarında bir dizi laboratuvar deneyi yapılmıştır. Bu deneylerin sonuçlarına göre, yaşlanmış BAB çimento ile Portland çimentosu yaklaşık aynı mekanik performansı göstermiştir. Öte yandan, BAB çimentonun kullanımı betonda daha düşük su işleme derinliği ve boşlukluluk oranı; dolayısıyla artmış dayanıklılık sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Cement is one of the main ingredients of concrete. Strength, durability, and durability originated properties of concrete is directly affected by the type of cement used. Use of a new type of cement, named as Boron Modified Active Belite (BAB), is currently being investigated. In this thesis, performances of aged BAB cement concrete and widely used Ordinary Portland Cement (OPC) concrete were compared. A series of laboratory experiments were carried out in Civil Engineering Department of Atılım University and State Hydraulic Works-Technical Research and Quality Control Department (DSİ-TAKK). Results indicated that, mechanical behavior of aged BAB and OPC cements are comparable to each other. On the other hand, use of BAB cement provided significantly lower, water penetration depth and porosity, thus enhanced durability.