Estimating complexity of a software code
Yazılım kodunun karmaşıklığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 275581
  2. Yazar: FERİD CAFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL İBRAHİM AKMAN, YRD. DOÇ. SANJAY MİSRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez calışması yazılım kodunun anlaşılırlığını programcı bakış açısıyla incelemiştir ve bu bağlamda yeni ölçevler sunmuştur. Bu amaçla, prosedürel, nesneye dayalı ve çoklu paradigmalı programlama dillerindeki karmaşıklık etkenleri araştırılmıştır. Bulunan ögelere ek olarak çeşitli ölçev ve farklı bakış açılarına dayandırılarak bir grup ölçev sunulmuştur. Sunulan ölçevlerin geçerliliği deneysel yöntemlerle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigated the comprehensibility of a software code from a developer?s point of view and proposed new metrics accordingly. The factors that affect the complexity of procedural, Object-Oriented, and multi-paradigm codes were analysed for this purpose. Addition to the investigated factors, various metrics and several aspects were combined in the proposed metrics. The proposed metrics were empirically validated in different paradigms.