Samsun ili Lâdik ilçesi tarla arazilerinde kapitalizasyon oranının saptanması üzerine bir araştırma
A research on the capitalization rate in the field lands of Ladik district in Samsun province
  1. Tez No: 275594
  2. Yazar: ALPER BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tarım arazilerine değer biçme yasal zorunluluk bulunmasından dolayı kıymet takdiri gelir yöntemine göre yapılmalıdır. Tarım arazilerinin değerinin doğru olarak hesaplanması için arazilerin yıllık net gelirleri ve bölgede geçerli olan kapitalizasyon oranının bilinmesi gerekmektedir. Kapitalizasyon oranı bölgeden bölgeye hatta araziden araziye değişmekte olup her yöre için hesap edilmesi büyük önem arz etmektedir.Bu araştırmada Lâdik İlçesi mülk tarla arazilerinin sulanma durumlarına göre kullanılabilir kapitalizasyon oranları tespit edilmiştir. Ayrıca araştırma yöresi için ortalama kullanılabilir kapitalizasyon oranı da hesaplanmıştır. Araştırmada kullanılan veriler araştırma yöresinde bulunan 86 tarım işletmesinden anket yöntemi ile toplanmış olup 2009?2010 üretim dönemini kapsamaktadır.Araştırma yöresinde incelenen işletmelerin %94.99'u mülk işletmeciliği şeklinde işletilmektedir. Tarla arazilerinin % 92.74'ünün ekildiği % 7.26'sının nadasa bırakıldığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kullanılabilir kapitalizasyon oranı; mülk işletmeciliği yapılan kuru tarla arazilerinde % 4.38, sulu tarla arazilerinde % 5.06 olarak tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde ortalama kapitalizasyon oranı ise % 4.55 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since determining the value of agricultural lands is a legal obligation, assessed valuation must be done according to the income technique. Lands yearly income and the capitalization rate must be known to calculate the value of agricultural lands properly. Capitalization rate changes from area to area. Moreover it changes from land to land. Each area's rate must be calculated one by one.In this research, capitalization rate has been determined according to Ladik's running positions and lands' watering positions. Moreover for research area, average capitalization rate has been calculated. The data used in research was taken from surveys of 86 agriculture runnings 2009-2010 production period.%94.99 of businesses which were researched in the research area has been worked as possession running. %92.74 of the agricultural lands has been cultivated and %7.26 of them has been fallowed. According to the researched results, capitalization rate in dry field lands is %4.38. It is %5.06 in ripe field lands. In research area, average capitalization rate has been calculated as %4.55.