Karayaka kuzularında kesim öncesi ve kesim sonrası ölçülendirilen göz kası özellikleri arasındaki ilişkiler
The correlations between eye muscle properties measured pre slaughtering and post-slaughtering in karayaka lambs
  1. Tez No: 275593
  2. Yazar: ESRA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma 23 adet Karayaka ırkı kuzularda kesim öncesi ve kesim sonrası ölçülendirilen göz kası özellikleri, canlı ağırlık ve karkas ağırlığı arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kesim öncesi canlı ağırlık ve kesim sonrası karkas ağırlığı tartım ile belirlenmiştir. Kesim öncesi Musculus Longissimus Dorsi (göz kasının) derinliği, alanı ve kabuk yağ kalınlığı 12 ve 13. kaburgalar arasından ultrason yardımı ile belirlenmiştir. Kesim sonrası Musculus Longissimus Dorsi derinliği ve kabuk yağı kalınlığı 12 ve 13. kaburgalar arasından dijital kumpas yardımıyla, Musculus Longissimus Dorsi alanı ise planimetre ile belirlenmiştir. Ölçülen tüm özellikler arasındaki korelasyonlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducted on 23 number of Karayaka homebred lambs to investigate the relations between pre-slaughter and post- slaughter measurements of Musculus Longissimus Dorsi characteristics, live weight and carcass weight. The live weight before slaughter and carcass weight after slaughter measured by weighting machine. Pre-slaughter measurements of Musculus Longissimus Dorsi depth, area and back fat thickness was measured between of 12th and 13th ribs by using ultrasound machine. Post-slaughter measurements of Musculus Longissimus Dorsi depth and back fat thickness was measured between of 12th and 13th ribs by digital caliper, as for the Musculus Longissimus Dorsi area was measured by planimeter. The correlation coefficients between all measured characteristics were calculated. The highest correlation coefficient was found between ultrasound Musculus Longissimus Dorsi depth and real Musculus Longissimus Dorsi depth (r = 0,993; P0,05). In conclusion, it can be mentioned that this measurement can be predictor for estimation of post slaughter characteristics of lambs.