Toplam askıda partikül madde hava örneklerinin kimyasal bileşiminin incelenmesi
Investigation of chemical composition of total suspended particulate matter airborne samples
- Tez No: 275601
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CAN, PROF. DR. SÜLEYMAN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Ocak 2009'dan Aralık 2009'a kadar farklı mevsimlerde toplam askıda partikül madde (TSP) örneklerinde ağır metal, suda çözünebilir inorganik iyonlar ve toplam alfa-beta yayıcılar araştırıldı. TSP düşük hacimli örnekleyici ile borosilikat glass mikrofiber filtre üzerinde toplandı. Toplam partikül madde gravimetri ile belirlendi. Yıllık ortalama partikül konsantrasyonu 62,50 µg/m3 bulundu. Metal konsantrasyonu İndüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometri yöntemiyle analiz edildi. TSP'de ortalama ağır metal miktarları arasında büyükten küçüğe Fe> Pb> Cu> Ni> Cd şeklinde bir sıralama elde edilmiştir. Suda çözünebilen inorganik iyonik türler İyon Kromatografi yöntemiyle analiz edildi. Ortalama iyon miktarı sıralaması SO42- > NO3- > Ca2+ > Na+ > Cl- > K+> Mg2+= NH4+ şeklindedir. Genellikle gross analizler ilk baştaki toplam radyoaktiviteyi belirlemek için yapılır. Bu, alfa-beta radyonüklit kaynakları hakkında bilgi vermez. TSP radyoaktiviteleri Berholede sayım sistemi kullanılarak tayin edildi. Toplam alfa-beta aktivitelerinin aritmetik ortalaması sırasıyla 1,08.10-4 ve 6,81. 10-4 Bq.m?3 bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metals, water-soluble inorganic ions and gross alpha-beta emitter in total suspended particulate matter (TSP) samples were investigated for different seasons, from January 2009 to December 2009. TSP material was collected on borosilicate glass microfibre filters by a low volume sampler. Total particulate matter was determined by gravimetry. The annual average concentration was found to be 62,5 µg/m3. Metal concentration was determined by Inductively Coupled Plasma-Optical Emission Spectroscopy. The mean quantity of heavy metals in TSP was in the order Fe> Pb> Cu> Ni> Cd. Water-soluble inorganic ionic species were analyzed by Ion Chromatography method. The mean quantity of ions was in the order SO42-> NO3-> Ca2+ > Na+ > Cl- > K+> Mg2+= NH4+. The gross analyses are generally made first to determine the total amount of radioactivity that is present. It does not provide information about the radionuclides sources of the alpha (?) and beta (ß) particles. Radioactivities of TSP were determined using Berholede counting system. The arithmetic means of gross ?-ß activities were found 1,08.10-4 and 6,81. 10-4 Bq.m?3, respectively.