Asidik topraklara ilave edilen diyatomit ve zeolitin mısır bitkisi (Zea mays L. Akpınar, Karadeniz Yıldızı) çeşitlerinin kuru madde verimi ve mineral içeriği üzerine etkisi
The effect on dry matter yield and mineral content of corn (Zea mays L. Akpinar, Karadeniz Yildizi) plants applied diatomite and zeolite to acidic soils
  1. Tez No: 275674
  2. Yazar: GÜLAY ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Rize yöresinin 6 farklı yerinden temin edilen asidik topraklara diyatomit ve zeolit ilave edilmesinin toprak pH'sına, mısır bitkisi gelişimi ve mineral içeriğine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. İki mısır çeşidinin (Zea mays L. Akpınar ve Karadeniz Yıldızı) ve iki toprak düzenleyicisinin yer aldığı çalışma ağırlık esasına göre kontrol ve 1/7oranında diatomit + toprak ve zeolit + toprak uygulaması olacak şekilde, tam şansa bağlı faktöriyel deneme desenine göre, 3 tekerrür olarak deneme yürütülmüştür. Kum karışımında çimlendikten sonra 3-4 yaprak aşamasına gelen fideler, her bir saksıya 2 adet bitki olacak şekilde yerleştirilmiştir. Bitkiler 8 haftalık büyüme periyodu sonucunda hasat edilerek bitkilerin üst aksamı (sap+yaprak) alınmıştır. Kuru ağırlıkları tespit edilen bitki örnekleri öğütülüp bitki aksamlarında makro ve mikro element analizi yapılmıştır.Yapılan analizler sonucunda kuru madde Mg, S, Cu ve Fe içeriğine diyatom uygulamasının; N, P, K, Ca, Na, B, Mn ve Zn içeriğine ise zeolitin daha etkin olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak toprak+diyatomit ve toprak+zeolit karışımlarının, toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerine ve mısır çeşitlerinin kuru ağırlık ve mineral içeriğine etkilerinin önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of diyatomite and zeolite applications on soil pH, plant growth (dry matter yield) and mineral content in zea mays plants. For this purpose, a glass house experiment was conducted using randomised block three replications. Corn (Zea mays L. Akpınar and Karadeniz Yıldızı) was used as the experimental plant material. Diatomite and zeolite were applied on pot plants (control, 1/7 diyatomit + soil and soil+ zeolite w/w) and were harvested 8 weeks after germination.The effects of dry matter and Mg, S, Cu and Fe of mazie cultivars found significantly important for diatomite applications, on the other hand, the effects of dry matter and N, P, K, Ca, Na, B, Mn and Zn mazie cultivars found significantly important for zeolite.