Mikrobiyal yem katkı maddesi ve enzim kombinasyonunun esmer sığırlarda süt verimi, süt kompozisyonu ve vücut kondisyon skoru üzerine etkileri
The effect of direct fed microbials and enzymes combination on milk yield, milk composition and body condition score of brown swiss dairy cattle
- Tez No: 275678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada mikrobiyal yem katkı maddesi ve enzim (MYKM-E) kombinasyonunun Esmer sığırlarda süt verimi, süt kompozisyonu, vücut kondisyon skoru ve dışkıdaki Escherichia coli üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemenin hayvan materyali, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği Sığırcılık Şubesinde Şubat-Mayıs 2008 döneminde doğum yapan Esmer ırkı 44 baş gebe sığırdan oluşmuştur. Denemede, Kontrol ve MYKM-Enzim grupları olmak üzere benzer 2 grup oluşturulmuştur. Denemedeki tüm sığırlar tahmini buzağılama tarihlerinden yaklaşık 4 hafta önce denemeye alınmış ve deneme 10 aylık laktasyon süresince sürdürülmüştür. Deneme grubundaki hayvanlara mikrobiyal yem katkı maddesi ve enzim kombinasyonu 1 ton kesif yeme 2 kg katılarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of direct fed microbials and enzyme combination (DFM-E) on the milk yield, milk composition, body condition score of Brown Swiss cows as well as number of Escherichia coli in manure. The experiment was carried out at the Research Farm of the Collage of Agriculture at Atatürk University by using 44 heads of pregnant Brown Swiss cows. The cows were allocated into two groups called as control and DFM-E groups. Cows in the DFM-E groups were offered the DFM-E for 4 weeks prior to the expected calving date. Two kg DFM-E was added per tonne of concentrate.