Katı-faz fermantasyon ile organik asit bakımından zengin yem katkı maddesi geliştirme ve etlik piliçlerde etkinliğinin test edilmesi
Development of a feed additive enriched in organic acids produced by soli̇d-state fermentation and its efficacy in broiler chicken
  1. Tez No: 909616
  2. Yazar: RAMAZAN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULHATTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Aspergillus niger (A. niger) kullanarak domates posası ile yulaf karışımını (DPY) ve elma posası ile çavdar karışımını (EPÇ) fermente etmek, fermente son ürüne kekik yaprakları karıştırarak iki farklı yem katkı maddesi üretmek ve bu katkı maddelerinin etlik piliçler üzerinde etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak A. niger kullanarak DPY ve EPÇ karışımlarından oluşan substratlar %70 nem, 5.00-5.50 pH ve 26-28 oC sıcaklık gibi uygun koşullar sağlanarak 72 saat fermente edilmiştir. Fermantasyon sonunda yem katkı maddelerinin besin madde, organik asit, enzim aktivitesi ve antioksidan kapasitelerindeki değişimler belirlenmiştir. A.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to ferment tomato pomace and oat mixture (DPY) and apple pomace and rye mixture (EPÇ) with Aspergillus niger (A. niger), to produce two different feed additives by mixing thyme leaves into the fermented end product and to carry out efficacy tests in broiler chickens. For this purpose, DPY and EPÇ were firstly fermented with A. niger for 72 hours under fermentation conditions such as 70% moisture, 5.00-5.50 pH and 26-28 oC temperature. At the end of fermentation, changes in nutrients, organic acids, enzyme activity and antioxidant capacity of fermented products were determined. Significant increases in organic acid content, enzyme activity and antioxidant capacity were found in both fermented end-products carried out with A.