Farklı ticari fitaz katkı maddesinin hayvan yemlerinde in vitro enzim aktivitelerinin ve bıldırcınlarda fosfor yarayışlılığı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of activity of commercial phytase enzymes in feed and their effects on phosphorous retention in japanase quails
  1. Tez No: 391956
  2. Yazar: EMİNE DEMİRCAN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULHATTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Üç yeni ticari fitaz enzim yem katkı maddesinin in vitro enzim aktiviteleri ve kanatlı performansı üzerine etkilerini tespit etmek için her kg deneme rasyonununda sırasıyla 0.0 (Kontrol), 500 (Phy-500), 1000 (Phy-1000) ve 5000 (Phy-5000) FTU (fitaz enzim unitesi) içerecek şekilde formüle edilmiştir. Gerek ticari yem katkı maddesi ürünlerinde gerek bu ürünlerin katıldığı deneme rasyonlarında fitaz enzim aktivitesi standart resmi bir analitik metod kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca deneme rasyonları 14 günlük japon bıldırcınlarına 3 hafta boyunca yedirilerek verim ve fosfor yarayışlılığı üzerine etkileri tespit edilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre ISO/CEN tarafından kabul görmüş fitaz enzim aktivitesini ölçen bu resmi metot deneme örneklerinde başarılı bir performans göstermiştir. Yapılan ölçümlerin hassasiyet parametresi (precision) %1.6 ile %2.6 arasında değişmiştir Elde edilen bu hassasiyetlik söz konusu resmi metodu test etmiş diğer araştırmalardan elde edilmiş ölçüm hassasiyet değerlerinden daha doğru ve hassas olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan araştırma sonuçlarından elde edilen diğer bir bulgu ise ısıya dayanıklı (thermostable enzyme) enzim kullanılan örneklerde öngürülen aktivitenin ancak %39-40'ı ölçülebildiğinden bu tür enzim kullanılmasında dikkat edilmelidir. Bıldırcın performans denemesinden elde edilen sonuçlar göstermektedir ki kontrol rasyonu ile beslenen bıldırcınlar ile karşılaştırıldığı zaman enzim katılan diğer rasyonlar ile beslenen bıldırcınlar daha fazla ağırlık kazancına sahip olmuş ve yemden daha yüksek oranda yararlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
In order to evaluate in vitro enzyme activity and in vivo efficacies of three new phytase products the diets of CON, Phy-500, Phy-1000 and Phy-5000 which were formulated to contain 0.0, 500, 1000 and 5000 FTU phytases per kg diet, respectively were analyzed for their phytase activity by a universal method and fed to the 14 day-old quail chicks for 3 weeks. The results indicated that the universal ISO/CEN method was successfully transferred at our laboratory (the precision of measurements=1.6-2.6%). The measurements obtained from this study were more precise and accurate than any other data reported previously. However, the attention must be made on less recovery (39-40%) with thermostable enzyme. The results of efficacy trial indicated that weight gain and feed conversion ratio (FCR) were high with all enzyme added diets during feeding period compared to CON diet.