Ostrinia nubilalis'in kültüre edilebilir bakteriyal florasının belirlenmesi ve mikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of culturable bacterial flora and microbial agent of Ostrinia nubilalis (Lepidoptera: Pyralidae)
  1. Tez No: 275690
  2. Yazar: EMRAH SAMİ SEÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mısır kurdu (Ostrinia nubilalis Hbn. Lepidoptera: Pyralidae) polifag bir zararlı olup, Türkiye'de ve tüm dünyada oldukça yaygındır. Larvaları mısırda olduğu gibi darı, kendir ve şerbetçi otu gibi bitkilerde de ciddi zararlara neden olabilir ve biber, sorgum, bezelye, soya fasulyesi, pamuk ve fasulyede de yaralanmalara neden olmaktadır. Bu zararlıdaki bakteriyal flora çalışmaları, önemli bir biyolojik mücadele etmeninin geliştirilmesi ve böcek direncinin belirlenmesinde oldukça önemlidir. Bu amaç doğrultusunda, Ostrinia nubilalis larvaları Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki çeşitli tarım alanlarından toplandı. Bu larvalardan toplam 26 kültüre edilebilir bakteriyal izolat elde edildi ve morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal ve moleküler karakterizasyon sonucunda bu izolatlar Pseudomonas aeruginosa (On1), Brevundimonas aurantiaca (On2), Chryseobacterium formosense (On3), Acinetobacter sp. (On4), Microbacterium thalassium (On5), Bacillus megaterium (On6), Serratia sp. (On7), Ochrobactrum sp. (On8), Variovorax paradoxus (On9), Corynebacterium glutamicum (On10), Serratia sp.(On11), Paenibacillus sp.(On12), Microbacterium sp.(On13), Alcaligenes faecalis (On14), Microbacterium testaceum (On15), Enterococcus sp. (On16), Enterococcus sp. (On17), Leucobacter sp. (On18), Paenibacillus sp. (On19), Alcaligenes faecalis (On20), Microbacterium thalassium (On21), Microbacterium sp. (On22), Leucobacter sp. (On23), Alcaligenes faecalis (On24), Serratia sp. (On25) ve Serratia marcescens (On26) olarak tanımlandı. Çalışmada 16 S rRNA analizine göre On13, On16, On19 ve On22 kodlu izolatların yeni türler olabilecekleri belirlendi. On1 (Pseudomonas aeruginosa) ve On16 (Enterococcus sp.) kodlu izolatların 14 gün içinde 3. evre O.nubilalis larvaları üzerinde %100'lük bir öldürücü etkiye sahip olduğu tespit edildi. Ayrıca, farklı zararlılar üzerinde yüksek öldürücü etkiye sahip Bacillus izolatlarından Xd 3(Bacillus thuringiensis) kodlu izolat Ostrinia nubilalis üzerinde %80'lik etkiye sahip olduğu belirlendi, öldürücü etkiyi gösterdi. Sonuç olarak, On1 and On16 kodlu izolatların Ostrinia nubilalis'e karşı en önemli gelecek vaat eden bir biyolojik mücadele etmeni olabilecekleri gösterildi.
Özet (Çeviri)
Corn borer (Ostrinia nubilalis Hbn. Lepidoptera: Pyralidae) is a polyphage pest and widespread in all over the world specially in Turkey. Ostrinia nubilalis larvae cause a serious damage to maize as well as millet, hemp, hop, and it is capable of injuring peppers, sorghum, cowpea, soy-bean, fruit of beans and cotton. Studying the bacterial flora of the pests are important for both determining a significant bio-control agent and insect resistance. For this purpose, Ostrinia nubilalis larvae were collected from various fields of Eastern Black Sea region of Turkey. Total of 26 different cultured bacteria were isolated from these larvae and identified as Pseudomonas aeruginosa (On1), Brevundimonas aurantiaca (On2), Chryseobacterium formosense (On3), Acinetobacter sp. (On4), Microbacterium thalassium (On5), Bacillus megaterium (On6), Serratia sp. (On7), Ochrobactrum sp. (On8), Variovorax paradoxus (On9), Corynebacterium glutamicum (On10), Serratia sp.(On11), Paenibacillus sp.(On12), Microbacterium sp.(On13), Alcaligenes faecalis (On14), Microbacterium testaceum (On15), Enterococcus sp. (On16), Enterococcus sp. (On17), Leucobacter sp. (On18), Paenibacillus sp. (On19), Alcaligenes faecalis (On20), Microbacterium thalassium (On21), Microbacterium sp. (On22), Leucobacter sp. (On23), Alcaligenes faecalis (On24), Serratia sp. (On25), Serratia marcescens (On26). Our results indicate that isolates coded as On13, On16, On19 and On22 are probably novel isolates. The highest insecticidal effect was 100% by On1 (Pseudomonas aeruginosa) and On16 (Enterococcus sp.) againts the 3th instar pest larvae within fourteen days. Also, the highest insecticidal effects of Bacillus isolates isolated from different pest species was performed on Ostrinia nubilalis. The highest insecticidal effect was 80% by Xd 3(Bacillus thuringiensis) againts pest larvae within fourteen days. Consequently, On1 and On16 appear to be the most promising bio-control agents against Ostrinia nubilalis.