Sakarya ili mısır alanlarında mısır kurdu (Ostrinia nubilalis hübner lepidoptera: Crambidae)'nun biyolojik mücadelesinde yumurta parazitoitlerinin belirlenmesi ve doğal parazitlenme oranının saptanması
Determination of egg parasitization rate in the biological control of European cornborer in the Sakarya province
- Tez No: 620385
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN ÖZTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışma Sakarya ili Adapazarı, Akyazı, Erenler, Söğütlü, Serdivan, Ferizli, Hendek, Karasu, Kocaali ilçelerinde Mısırkurdu, Ostrinia nubilalis Hbn. (Lepidoptera: Crambidae)'in yumurta parazitoidleri ile doğal parazitleme oranını belirlemek amacıyla mısır ekim alanlarında 2018 ve 2019 yıllarında yürütülmüştür. Örneklemeler haziran- eylül ayları arasında haftalık yapılmıştır. Örneklemelerde her tarladan 100 bitki kontrol edilerek tüm yaprak ve özellikle yaprak altları dikkatlice incelenmiştir. Parazitlenmiş ve parazitlenmemiş Mısırkurdu yumurta paketleri bulunduğu yaprak parçası ile birlikte laboratuvara getirilmiştir. Laboratuvarda stereoskobik mikroskop yardımı ile yumurta paketleri incelenmiş, her paket için yumurta sayısı ayrı ayrı kaydedilmiştir. Sayımı yapılan yumurta paketleri sıcaklığı 25±1°C, orantılı nemi %65±10 ve 16 saat aydınlık 8 saat karanlık iklim odasında cam tüplerde kültüre alınmıştır. Günlük kontroller yapılarak parazitli O. nubilalis yumurtaları ile parazitli olmayan yumurtalar kaydedilmiştir. Elde edilen parazitoid türü, Trichogramma brassicae Bezdenko (Hymenoptera: Trichogrammatidae) olarak tespit edilmiştir. Sakarya'da T. brassicae'nin doğal parazitleme oranı 2018 ve 2019 yıllarında ortalama %94.82 ve %40.58 olarak saptanmıştır. En yüksek doğal parazitleme 2018 yılında gerçekleşmiştir. İlçeler karşılaştırıldığında, 2018 ve 2019 yıllarında en yüksek parazitlenme 2018 yılında Ferizli ilçesinde (%100) meydana gelirken, en düşük parazitlenme ise Kocaali ilçesinde (%21.43) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in the districts of Sakarya; Adapazari, Akyazi, Erenler, Sogutlu, Serdivan, Ferizli, Hendek, Karasu and Kocaali (Lepidoptera: Crambidae) to determine the rate of natural parasitism with egg parasitoid in 2018 and 2019. Samples were collected weekly between June and September. In the samples, 100 plants from each field were checked and whole leaf and especially under leaf were examined carefully. The parasitized and non-parasitized egg masses of corn borer were brought to the laboratory with plant parts. In the laboratory, egg masses were examined under stereoscopic microscope and eggs in each package was recorded separately. Counted egg packs were cultured in glass tubes in a temperature of 25 ± 1 °C, humidity adjusted to 65 ± 10% and 16 hours in light 8 hours dark climate room. The parasitized and non- parasitized O. nubilalis eggs were counted and recorded daily. The obtained parasitoid species were identified as Trichogramma brassicae Bezdenko (Hymenoptera: Trichogrammatidae). The natural parasitism rate of T. brassicae in Sakarya in 2018 and 2019 was determined as 94.82% and 40.58%. The highest natural interference occurred in 2018. When districts were compared in 2018 and 2019, the highest parasitization rate occurred in Ferizli district (100%) in 2018, while the lowest parasitism were found in Kocaali district (21.43%).