Doğrusal hareketli asenkron motorun bulanık mantıkla denetimi
The control of linear induction motor with the fuzzy logic method
  1. Tez No: 275691
  2. Yazar: KEMALETTİN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SEFA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında amaç, doğrusal hareketli asenkron motorun bulanık mantıkla denetimini gerçekleştirmektir.Birinci bölümde, doğrusal hareketli makinelerin tarihçesi, yapısı, tipleri uygulama alanları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Doğrusal hareketli asenkron motor sargı tipleri, performans hesapları, tasarım kriterleri ve verimliliği etkileyen elektromanyetik etkiler açıklanmıştır. Bulanık kümeler ve üyelik fonksiyonları hakkında bilgiler verilmiş ve bir üyelik fonksiyonunun genel yapısı gösterilmiştir. Bulanık denetim sisteminin blok diyagramı çizilerek kural tabanı, bulanıklaştırıcı gibi elemanları tanımlanmıştır.İkinci bölümde, değişken hızlı sürücüler (VFD) ve avantajları tanıtılmıştır. Asenkron motorlarda olduğu gibi, doğrusal hareketli asenkron motorlarda da gerilim değiştirilirken frekans da aynı oranda değiştirilirse moment değişmez. Sabit momentli uygulamalarda oldukça kullanışlı olan bu prensip bu tezin esasını teşkil etmektedir. Motor denetim blok diyagramı ve denetim akış diyagramları gösterilmiştir. Motor denetimi için kullanılan parametreler ve fonksiyonlar açıklanmış ve ayrıca denetim ve koruma devre şemaları, baskı devre şemaları ile birlikte gösterilmiştir. Motor hız ölçüm yöntemi üzerinde durulmuştur.Son olarak, mikrodenetleyicinin (16F777) hız ayarını sağlayan frekans girişine, hızı ölçen mikrodenetleyici (16F877) vasıtasıyla, yazılımsal olarak sağlanan donanımsal pwm uygulanarak bulanık mantık denetimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, to carry out a fuzzy logic control for three phase linear induction motor (LIM).In the first section, the linear motion of the machine's history, structure, general information about the types of applications are given. Linear induction motor winding types, mathematical performance calculations, construction criteria, such as goodness factor, electromagnetic reasons which affect LIMs efficiency are presented.Information about fuzzy sets and membership functions are given and the general structure of a membership function is illustrated. A block diagram of a fuzzy control system is drawn and identified its elements such as rule base, fuzzification etc.In the second chapter, variable frequency drive (VFD) and benefits are explained. As with asynchronous motor, also linear induction motor, changing the frequency of the voltage is changed at the same rate does not change momentum. Very useful in applications with constant torque which is these principles form the basis of this thesis. The parts a motor control block diagram and control flow chart diagrams are illustrated. Parameters and functions for motor control board are defined. Also motor control circuits and printed circuit boards are demonstrated. Engine speed measurement methods are emphasized.Finally, the fuzzy logic control method by applying hardware pwm, by measuring speed microcontroller (16F877), to frequency input pin, which ensure speed control, on microcontroller (16F777) is implemented.