Zeolitin koi balıklarının (Cyprinus carpio L.,1758) yetiştiriciliğinde kullanımı
Using of zeolite in koi fish (Cyprinus carpio L.,1758) culture
  1. Tez No: 275718
  2. Yazar: MERYEM ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada zeolitin, koi balıklarının yetiştiriciliğinde kullanılabilme olanağı incelenmiştir. Çalışma, dört ayrı denemeden oluşturulmuştur.Birinci denemede, yeme %2 ve %10 oranında ilave edilen zeolitin, miktarı ile orantılı olarak günlük ortalama TAN değerlerinin azalması üzerine olumlu yönde etki ettiği belirlenmiştir (P0.05). Denemede akvaryum suyuna 7 ve 20 g/l zeolit ilavesinin gruplarda pH, NH3 ve TAN değerlerinde artmaya neden olduğu tespit edilmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
In this experiment, availability of zeolite in koi fish culture was examined. The study was constituted as four different experimentsIn the first experiment, it was determined that adding 2% and 10% zeolite in feed in proportion to its amount had positive effect on decrease of daily average TAN values (P0.05). In the experiment, adding 7 and 20 g/l zeolite in aquarium water caused an increase in pH, NH3 and TAN values (P0.05).