Kalkan balığı (Psetta maxima) yeminde aspir yağı kullanımının büyüme, yem değerlendirme ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi
Effect of safflower oil on growth, feed conversion and body composition in turbot (Psetta maxima)
  1. Tez No: 275721
  2. Yazar: MEHMET ŞÜKRÜ ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERAP USTAOĞLU TIRIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, yağ kaynağı olarak aspir yağı ve balık yağı içeren yemlerin kalkan balığında (Psetta maxima) büyüme, yem değerlendirme ve vücut kompozisyonu üzerine etkisi incelenmiştir. Ortalama canlı ağırlıkları 62.21±1.28 g olan kalkan balıkları için, % 100 balık yağı ve % 100 aspir yağı içeren izonitrojenik ve izokalorik (% 54 ham protein ve % 13 ham yağ) iki deneme yemi hazırlanmış ve 104 gün boyunca balıklar bu yemlerle beslenmiştir.Deneme sonunda bireysel canlı ağırlık artışı aspir yağı grubunda 62.34 g, balık yağı grubunda 52.23 g olarak bulunmuştur. Spesifik büyüme oranı aspir yağı içeren yemle beslenen grupta 0.65±0.04, balık yağı ile beslenen grupta 0.58±0.03 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of the diets that contain safflower oil and fish oil as lipid source on growth, feed conversion and body composition in turbot (Psetta maxima) were investigated. Two isonitrogenous and isocaloric diets (54% protein and 13% lipid) were prepared that include 100% fish oil and 100% safflower oil for turbots with avarage weight 62.21±1.28 g and fish were fed with these diets for 104 days.At the end of the experiment, weight gain was obtained as 62.34 g and 52.23 g in the safflower oil group and fish oil group, respectively. Specific growth rate was calculated as 0.65±0.04 in the safflower oil group and 0.58±0.03 in fish oil group.