Orta karadeniz bölgesindeki su ürünleri işletmelerinin kredi kullanımı ve yetiştiricilik üzerine etkileri
Credit usage of fisheries farms in Middle Blacksea region and the effects on aquaculture
- Tez No: 275722
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Orta Karadeniz Bölgesi'nde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin kredi kullanımlarını belirlemek, kredi temini aşamasında yaşadıkları sorunları tespit etmek ve işletmelerin beklentilerinin belirlenerek sektörün gelişmesini sağlayacak çözüm önerileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Bu araştırmanın materyalini, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na kayıtlı 49 adet işletmeye tam sayım yöntemi uygulanarak, amaca uygun olarak düzenlenmiş anket formları ile toplanan veriler oluşturmuştur.Elde edilen verilere göre, işletmelerin %51'inin işletme kredisi kullandığı tespit edilmiştir. İşletmelerin %57.14'ünün sermaye yetersizliği, %22.45'inin kapasite artışı, %10.20'sinin ise daha çok girdi temini amacıyla krediye ihtiyacı olduğu belirlenmiştir. Yine, özel şirket yönetim yapısına sahip işletmelerin %91.67'si, özel şahıs yönetim yapısına sahip işletmelerin ise %38.83'ünün kredi kullandığı tespit edilmiştir. Kapasite gruplarına göre işletmelerin %32.7'si 10 ton'dan az, %34.7'si 30 ton'dan küçük,%12.2'si 100 ton'dan küçük, %20.4'ünün ise 100 ton ve daha büyük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research are to designate the amount of credit usage of fisheries farms in Middle Blacksea Region, reveal the problems that they are going through the process of getting a bank loan and determine the demands of them to generate solutions that help to expand the sector.Data collected by complete inventory method with appropriate surveys to 49 managements that are registered to Ministry of Agriculture and Village Affairs constitute the material of this research.According to observed data, it was determined that 51% of the managements use credit. They got bank loans because 57.14% of managements needed capital cost, 22.45% of managements increased capacity and 10.20% of them needed more inputs. Moreover, 91.67% of managements that have special company management structure and 38.83% of managements that have special personal management structure got bank loans. According to the capacity groups, it was determined as the capacity of 32.7% of the managements were less than 10 tons, 34.7% of them were less than 30 tons, 12.2% were less than 100 tons and 20.4% were 100 tons or more.