Tribütiltinin (TBT) lepisteslerin (Poecilia reticulata) bazı biyolojik özellikleri üzerine etkisi
Effects of tributyltin (TBT) on some reproduction and growth parameters in guppy (Poecilia reticulata)
- Tez No: 275723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMİHAN KARAYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, gemilerde antifouling madde olarak kullanılan Tribütiltinin (TBT) lepistes balığının (Poecilia reticulata) yaşama ve cinsiyet oranlarına, çeşitli büyüme ve morfolojik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada düşük (25ng ? D grubu) ve yüksek (50ng ? E grubu, 150ng ? F grubu) TBT konsantrasyonları, yavru lepisteslerde ve anaç lepisterlerde sırasıyla doğduktan sonraki ilk 11 gün ve ilk doğumu yaptıktan 16. günden sonra ikinci doğum yapana kadar uygulanmıştır.Farklı TBT konsantrasyonları sonucunda yavru lepisteslerde ortalama en yüksek ve en düşük yaşama oranları 11. ve 60. günde sırasıyla 25 ng'da %100±0.00, 50 ng'da %83.33±16.67, 150 ng'da %100±0.00 ve 25 ng'da %53.67±6.06, 50 ng'da %54.33±15.07, 150 ng'da %48.66±5.70 olarak bulunmuştur. Anaç balıklar, TBT uygulamasına başlandıktan sonra doğum yapmadan veya ölü doğum yaptıktan sonra öldükleri için yavru elde edilememiştir. Bu nedenle de TBT uygulamalarının yaşama oranına etkisi belirlenememiştir.Yavrulara TBT uygulamalarında 60. günde 25ng'da %29.26, 50ng'da %12.50 ve 150ng'da %12.82 oranında dişi birey üretilirken, 25ng'da %70.74, 50ng'da %87.50 ve 150ng'da %87.18 erkek birey üretilmiştir.Yavrulara farklı TBT uygulamalarının ağırlıkça gelişime etkisinde en fazla ortalama ağırlık 0.30±0.04 g ile 25 ng'da, en düşük ortalama ağırlıklar 0.16±0.01 ve 0.15±0.05g ile sırasıyla 50 ng ve 150 ng gruplarında belirlenmiştir. Genel olarak bakıldığında 25ng TBT ilaveli yemle beslenen grubun 50 ve 150ng TBT ilaveli yemle beslenen gruplara oranla daha iyi gelişme gösterdiği saptanmıştır.Yapılan çalışmada TBT uygulamalarından sonra lepistes yavrularında herhangi bir deformasyon gözlenmemiştir. Ancak anaç lepisteslerde düşük ve yüksek konsantrasyonlarda TBT uygulaması sonucunda kuyruk incelmesi ve omurgada eğrilik gibi deformasyonlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Tributyltin (TBT) which is used for antifouling material for the protection of ship hull?s on survival and sex ratios, various growth and morphological characteristics on guppies (Poecilia reticulata) were investigated. Low TBT concentration (25 ng ? Group D) and high TBT concentrations (50 ng ? Group E and 150 ng ? Group F) were used on fries and gravid females for 11 days after parturitions and several days starting from the 16th day after first parturition until second parturition, respectively.After using different TBT concentration treatments on fry guppies, maximum and minimum survival rates were %100±0.00 in group D, %83.33±16.67 in group E, %100±0.00 in group F and %53.67±6.06 in group D, %54.33±15.07 in group E, %48.66±5.70 in group F in 11th and 60th days, respectively. Guppy fries couldn?t be produced because adult guppies died before giving birth or after giving birth to stillborne fries. Therefore the effect of TBT treatments on survival rate couldn?t be determined.On the 60th day of the experiment, female ratio was %29.26 in group D, %12.50 in group E and %12.82 ng in group F while male ratio was %70.74 in group D, %87.50 in group E and %87.18 ng in group F.After using different TBT concentrations on fry guppies, maximum average weight was 0.30±0.04 g in group D and minimum average weights were 0.16±0.01g in group E and 0.15±0.05 g in group F. Generally growth performance of the group fed with 25 ng TBT suplemented diet was beter than the group fed with 50 ng and 150 ng TBT suplemented diet.In this experiment, any deformation was observed on fry guppies after TBT treatments. However, low and high TBT treatments resulted in tapering of the tails and curved vertebras in adult guppies.