Karadeniz'in Türkiye kıyılarındaki zooplanktonun genel dağılımı ve Acartia clausi Giesbrecht, 1889 (Copepoda=Calanoida) türünün yumurta verimi üzerine bir araştırma
General distribution of zooplankton in Turkish coast of the Black Sea and a study on egg production of Acartia clausi Giesbrecht, 1889 (Copepoda=Calanoida)
- Tez No: 275724
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KALMA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mevcut çalışmada, Karadeniz'in Türkiye kıyılarındaki zooplanktonun dağlımı, kompozisyonu, bolluk ve biyokütle değerleri Haziran 2006, Ekim 2006 ve Mayıs 2007 tarihlerinde toplam 53 istasyonda araştırılmıştır. Zooplankton örneklemeleri, 112 ?m ağ göz ve 70 cm ağız açıklığına sahip Nansen tipi plankton kepçesi kullanılarak dikey çekim yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.Zooplankton örneklerinin tüm örnekleme periyodu boyunca elde edilen toplam bolluk ve biyokütle değerleri Haziran 2006'da 92 888 birey/m3?8906 mg/m3, Ekim 2006'da 86 436 birey/m3?2743 mg/m3 ve Mayıs 2007 tarihinde 75 577 birey/m3?5104 mg/m3 olarak bulunmuştur. Zooplankton bolluk ve biyokütle değerleri Haziran ve Ekim ayında batı ve orta Karadeniz'de, Mayıs ayında ise doğu Karadeniz'de daha bol olduğu belirlenmiştir. Bolluk değerleri bakımından Copepoda Ekim (%82,3) ve Mayıs (%69,2) aylarında baskın grubu oluştururken, Noctiluca scintillans %49,7'lik oranıyla Haziran ayında bol olarak kaydedilmiştir. Biyokütle değerleri bakımından Haziran ayında N. scintillans (%45,6), Ekim ayında Copepoda (%43,8) ve Mayıs ayında ise Chaetognatha (%49,5) yüksek yüzdelik orana sahip oldukları belirlenmiştir.Sinop iç liman bölgesinde Acartia clausi türünün yumurta verimi oranları Ocak-Aralık 2008 tarihleri arasında ölçülmüştür. Araştırma süresince, günlük yumurta verimi genellikle düşük olup, 2,04±0,43'dan (20 Ekim) ile 19,41±1,73 (26 Mart) yumurta/dişi.gün değer aralıklarında bulunmuştur. Ortalama yumurta verimi oranı 8,62±1,02 yumurta/dişi.gün olarak kaydedilmiştir. Yumurta verimi oranının sıcaklık ve klorofil-a konsantrasyonu ile ilişkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, distribution, composition, abundance and biomass values of zooplankton on Turkish coast of Black Sea were studied at a total of 53 stations in June 2006, October 2006 and May 2007. Zooplankton samplings were carried out vertically by using Nansen type plankton net with a 112 ?m mesh size and 70 cm diameter.Total abundance and biomass values of zooplankton samples obtained throughout the sampling period were found to be 92 888 ind/m3?8906 mg/m3 in June 2006, 86 436 ind/m3?2743 mg/m3 in October 2006 and 75 577 ind/m3?5104 mg/m3 in May 2007. Abundance and biomass values of zooplankton were determined to be high in May in the eastern Black Sea and in June and October in the western and central Black Sea. Copepoda was found to be dominant in October (82.3%) and May (69.2%) in terms of abundance whereas a relatively high percentage of 49.7% was recorded for Noctiluca scintillans in June. As for biomass, in June N. scintillans (45.6%), in October Copepoda (43.8%) and in May Chaetognatha (49.5%) was found to reveal high percentages.Egg production rates (EPR) of Acartia clausi were measured between January and December 2008 in Sinop Peninsula. During the study period EPR were found to be generally low varying between 2.04±0.43 (20 October) and 19.41±1.73 eggs/female.day (26 March). The mean EPR was recorded 8.62±102 egg/female.day. It was determined that egg production has a relationship neither with temperature nor with chlorophyll-a concentration.