N-monochloro-DL-2- aminobutyrateın çürük kaldırma etkinliğinin deneysel araştırılması
  1. Tez No: 27574
  2. Yazar: YAŞAR MERİÇ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Çürük mikroorganizmalar tarafından diş dokularının lokalize yıkımı sonucu ortaya çıkan patolojik bir olaydır. Pulpanın canlılığının devamı ve başarılı bir restorasyon için kavite hazırlığı sırasında çürüğün etkili bir şekilde kaldırılması gerekir. Bu araştırmanın ilk bölümünde, dentin çürüğünün kaldırılmasında uygulanan klasik yöntem ile N-Monochloro-DL-2aminobutyrate'ın kullanıldığı kemomekanik yöntemin dentin yüzeyinde oluşturdukları değişiklikler yeni çekilmiş 10 adet alt birinci büyük azı dişi kullanılarak SEM ile incelenmiştir. İkinci bölümde ise toplam 30 adet alt birinci büyük azı dişinde, bu iki farklı yöntemle işlem gören dentin yüzeylerine cam iyonomer dolgu maddesi uygulanarak dentin yüzeyi tutuculuk testi yapılmıştır. SEM görüntüleri değerlendirildiğinde, klasik yöntemin aksine kemomekanik yöntem uygulanan dentin yüzeyinin smear içermeyen, retantif ve açık dentin kanallarına sahip olduğu gözlenmiştir. Dentin yüzeyi tutuculuk testinde ise komemekanik çürük kaldırma yönteminin istatistiksel olarak daha etkin olduğu saptanmıştır. Araştırma bulgularımız literatür bulguları ile tartışılmış ve sonuçlar maddeler halinde sıralanmıştır. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dental caries is a pathological event which appears following the destruction of the dental tissues by microorganisms. In order to ensure the continuation of vitality of the pulp and make a successful restoration, it is essential that the caries be removed effectively. In this study, firstly, the changes on the dentinal surfaces treated with the conventional method and the chemomechanical caries removing system which contained N-Monochloro-DL-2aminobutyrate were examined by scanning electron microscope (SEM) on freshly extracted caries-active 10 lower first molars. Secondly, by applying the glass ionomer filling material on these dentinal surfaces, tensil bond strenght of each surface was determined with INSTRON test machine on 30 lower first molars. SEM results showed that the dentinal surface treated with chemomechanical caries removing system had no semar layer, contained retantive and cleared dentinal tubules contrary of conventional method. According to the results of the tensile bont strenght test, chemomechanical system was statistically more effective than the other. Our results were compared with the other studies and listed in order. 43