Karbamazepin tablet formülasyon faktörlerinin dissolusyon yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of the formulation factors of the carbamazepin tablet in the way of dissolution
- Tez No: 27573
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Antiepileptik ilaçlar grubunun önemli bir kısmını teşkil eden karbamazepin tabletlerinin biyoyararlanımı büyük önem taşımaktadır. Aynı etken maddeyi taşıyan aynı farmasötik dozaj formuna sahip çeşitli firma preperatları farklı biyoyararlanım göstermektedir. Farklı biyoyararlanım üzerinde özellikle formülasyon faktörleri etkilidir. Bu amaçla biyoyararlanımın ilk kademesi olan dissolusyon üzerinde formülasyon paremetrelerinin etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada ülkemiz piyasasında mevcut iki karbamazepin preperatı ile, kendi düzenlediğimiz dört ayrı f ormülasyonun dissolusyon üzerindeki etkisi incelenmiştir. Formu lasyonî arda dış faz tamamen aynı olup sadece ic fazlarda üc değişik bağlayıcı kullanılmıştır (nişasta, mikrokristalin selüloz, jelatin). Formülasyon lar yaş ve kuru yöntem tekniği kullanılarak hazırlanmıştır. Tüm f ormülasyonların başlangıçta kalitatif ve kantitatif özellikleri incelenmiş, f ormülasyonların uygunluk nisbetleri tesbit edilmiş daha sonra dissolusyon deneyleri mide ve barsak vasatlarında incelendikten sonra, dissolusyon deneylerinde en son farmakope usulleri uygulanmış, alman sonuçlar karşılaştırılmış ve tüm f ormülasyonların dissolusyon kinetikleri incelenerek değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, ic faz bağlayıcısı jelatin çözeltisinin kullanıldığı f ormülasyonların her yönüyle dissolusyon üzerindeki etkileri bariz olarak tesbit edilmiştir. Biyoyararlanım yönünden de en uygun f ormülasyonların jelatin ile hazırlanan formülasyon lar olacağı kanaatine varılmıştır. 102 -
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y THE EVALUATIDN OF THE FORMULATION FACTORS OF THE CARBAMAZEPIN TABLET İN THE WAY OF DISSOLUTION Antiepileptic drug carbamazepine is widely used in the treatment of epileptic patients. That İB why its tablet forrns of bioavailability has great inportance. Carbamazepin's different pharmaceutical forms which have equivalent dosage exert different bioavailability. in this situation, different formulations are the main factors. in this study, the effects of formulation parameters on dissplution rate which is the first step of bioavailability were investigated. Two carbamazepine drug forms on the market and four carbamazepine formulations prepared in our laboratory were chosen and their effects on dissolution rate were reseorched. External- phase of the formulations were same, but the different internal- phase materials were chosen