Kentsel yenileme bağlamında endüstri alanlarının dönüşümü ve tarihi Seka Fabrikası örneği
Transformation of industrial areas in the context of urban renewal and case study of historical Seka Factory
- Tez No: 275761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. GÜL KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan küresel kriz ve bunun sonucu değişen dünya dengeleri, sanayi kentlerinde sektörün hizmet sektörüne kaymasına sebep olmuştur. Kent içinde kalmış üretim mekanlarının boşaltılmasıyla oluşan atıl alanlar taşıdığı endüstriyel miras ile değer kazanmış ve kent aktörlerinin ilgisini çekmiştir. Dünyada işlevini yitirmiş endüstriyel alanların kentsel yeniden yapılandırılması ile ilgili çalışmalar 20. yüzyılın son çeyreğinde hız kazanmıştır. Bu alanların dönüşümünde kentler arası rekabette kentin tanıtımı ve sosyal çevreye katkısı hedeflenmektedir.Yurtiçi ve yurt dışında günümüze kadar endüstri alanlarında yapılan kentsel dönüşüm uygulamaları değerlendirildiğinde, bu uygulamaların sadece fiziksel müdahaleleri içerdiği görülmektedir. Bu uygulamalarda kentin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısının irdelenmesi gerektiği ve bu tür uygulamaları şekillendiren kültürel politikaların oluşturulması sürecinde kent aktörlerinin aktif olarak katılımlarının sağlanması gerektiği açıkça görülmektedir.Kocaeli'de bulunan Seka Fabrika'sı da Cumhuriyet döneminde kentin modernleşme adımlarının izlerini taşımakta ve sahip olduğu bu endüstriyel miras değeri ile kente yapacağı katkı nedeniyle önemli bir potansiyele sahip görünmektedir.İşlevi sona eren Seka Fabrika alanında uygulanacak kentsel dönüşüm projesi, alanın Kocaeli kıyı şeridiyle ve taşıdığı tarihi endüstriyel yapılarla değerlendirilmesi, kültürel bir bağlamda ilişkilendirilmesi ve başarılı kültürel politikaları içermesi halinde bölgeyi kentin önemli odak noktalarından biri haline getirebilecektir.
Özet (Çeviri)
The global crisis occured in the second half of twentieth century has changed world?s whole balance, as a result of that in industrial cities industrial sector replaced by service sector. The manufacturing areas with their industrial heritage enclosed in city which had to be emptied has attracted interest by urban actors. Reconstruction of industrial areas in the world have gained momentumin the last quarter of twentieth century These areas are also targetted to promoting competitior cities and contrubuting social enviroment.Up to date in Turkey and abroad if application of urban renovation evaluated it does not include only physical interventions. In these applications the city?s social, cultural and economic structure has to be analyzed and at the time of creating cultural policy of the city urban actors have to participate actively to these process.Seka factory which is located in Kocaeli has the traces of modernisation steps of Turkish Republican period. With its industrial industrial heritage value, it has an important potential cause because of contributing the city.Urban renovation Project of Seka factory with its ended functionality by evaluating its historical industrial structures and coastal region and applying succesful cultural policy will make that area Kocaeli?s important focal point.