Arazide kontrollü dolgu çalışmaları ile zemin taşıma gücünün arttırılması
Soil improvement with controlled insitu fill works
  1. Tez No: 275772
  2. Yazar: MÜRSEL AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Dolgu çalışmaları her tür inşaat faaliyetinde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Arazide kaliteli bir dolgu yapılabilmesi için kontrollü olarak sıkıştırılması gerekir. Bu amaçla mekanik kompaksiyon (sıkıştırma), zeminin yüzeysel iyileştirme yöntemlerinden en yaygın olarak kullanılan ekonomik bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı yüksek ve geniş sayılabilecek bir dolgu imalatında yapılan dolgu tabakalarının taşıma gücü değerlerinin, taşıma gücü yüksek olan doğal zemine yaklaştırılmaya çalışmaktır. Bu çalışmada ayrıca dolgu tabakalarında zeminin taşıma gücü ve deformasyon değerlerinde oluşabilecek değişimler ve bu değişimlerin sebepleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında dolguda kullanılacak malzeme üzerinde elek analizi, Proctor ve CBR deneyleri yapılarak malzemenin dolguya uygunluğu test edilmiştir. Dolgu çalışması öncesinde ve sonrasında sismik kırılma, SPT deneyleri yapılmıştır. Dolgu sırasında ise tüm tabakalar üzerinde su muhtevası, BHA tespiti deneyleri ile malzemenin arazide homojen ve yeterli enerji ile sıkışmış olduğu izlenmiştir. Bunun yanında tüm tabakalarda olmak üzere toplamda 37 adet plaka yükleme deneyi yapılmış ve zemine uygulanan yüklere karşı meydana gelen deformasyonlar incelenmiştir. Çalışma sonunda sismik kırılma deneyi, SPT deneyi, zemin taşıma güçleri ve plaka yükleme deneyleri karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. İncelemeler sonucunda dolgu çalışmasının kontrollü bir şekilde yapıldığında dolgu ile taşıma gücü yüksek olan doğal zemin arasında mukavemet değerleri açısından çok fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Earthfill is a method which is frequently used in many areas of civil engineering. In order to perform a qualified fill in the field, it is necessary to apply controlled compaction. Therefore, mechanical compaction, which is a type of shallow ground improvement methods, is a widely utilized and economic technique. The aim of this study is to improve the bearing capacity of a large granular fill (in terms of the height and the dimension) until the value of a high-strength natural soil. At the same time, the variations of bearing capacity and deformation in earthfill layers as well as the reasons of these variations are also investigated within the content of this study. The appropriateness of the materials in terms of meeting the requirements as a fill is inquired by performing sieve analysis, Proctor, and CBR tests. Moreover, seismic defraction as well as SPT analyses are conducted before and after the earthworks. Throughout the earthworks, water content and unit weight tests are carried out for the evaluation of the compaction energy, compaction amount, and the homogeneity. Furthermore, 37 different plate loading tests are performed on the layers to analyze the deformations emerged from applied loads. Results indicated that it is possible to reach high bearing capacity levels as in dense natural soils by the application of controlled compaction technique to earthfill which is artificially constituted.