Gerçek zamanlı işletim sistemi üzerinde insan-makine arayüzü tasarımı
Human-machine interface design on real time operating system
- Tez No: 275793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, üzerinde gerçek zamanlı Linux işletim sistemi bulunan bir gömülü sistem üzerinde bir HMI(insan-makine arayüzü) cihazı tasarlanması amaçlanmıştır. Uygulama, bir gömülü merkezi donanım bilgisayarı ve buna bağlı insan-makine arayüzü, köprü donanımları ve kontrol edilecek olan bir eğitim setinden oluşmaktadır. Merkezi donanım bilgisayarı ve köprü donanımlarını haberleştirmek için CAN haberleşme protokolü kullanılmıştır. Sistemin gerçek zaman performansını ölçmeye yönelik bazı testler yapılmıştır. Testler sonucunda RT-Preempt yaması uygulanmış gerçek zamanlı Linux çekirdeğinin, standart Linux çekirdeğine göre çok daha iyi bir gerçek zaman performansı gösterdiği tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to realize an HMI(human-machine interface) device on an embedded system which runs realtime Linux on it. The application consists of an embedded central hardware computer and human-machine interface on this computer, bridge hardware and the trainer set to be controlled. CAN communication protocol is used to communicate the central hardware computer and the bridge hardware. Some tests are realized to measure the real time performance of the system. According to the test results, it is determined that real time Linux kernel with RT-Preempt patch applied, has a much better real time performance compared to standart Linux kernel.