LTE (4G ) taşımak için kullanılacak teknolojiler
LTE (4G) carrier transport technology
- Tez No: 275792
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Özet:Kablosuz erişim teknojileri aktarılması bilindiği üzere kablolu ağlar üzerinden olmaktadır.1G ve 2G için TDM ağları kurulmuş ve büyük çoğunlukla kullanılmıştır. 3G için ATM ağları ve 4G için ethernet ağları kullanılmaktadır. Bu şebekelerden her biri için taşıma ağları kurup yönetmek CAPEX(Satın alma maliyeti) ve OPEX(Operasyonel Maliyet) maliyetlerini arttırmaktadır.Bu tez çalışmasında kablosuz ağlardaki her bir teknoloji için ayrı ayrı taşıyıcı ağ kurmak ve işletmek yerine tek bir ağ yapısı kullanılması önerilmektedir. Bütün kablosuz ağları(2G, 3G ve 4G) toplanmış(Aggregated) metot yöntemi ile aktarmak için tek bir taşıyıcı(Backhoul) ağ kullanılması savunulmaktadır. 4G'de kullanılması gereken Ethernet ile MPLS'in birleştirilmesi ve TDM ve ATM ağlarından şu anki 2G ve 3G şebekelerinin MPLS üzerinden taşınması önerilmektedir. Hatta erişim teknolojileri için yalın ethernet sağlamak maliyetli olacaktır. MPLS teknolojisi ile beraber kullanılması şartı ile GPON, ADSL, VDSL ve Radio ağı gibi erişim teknolojilerinin kullanılması önerilmektedir.Yapılan testlerde 4G için yalnız Ethernet kullanılarak taşıyıcı ağ kurulabilir. Ancak uçtan uca bütün ağları taşıyabilmek için MPLS ile Ethernet teknolojisin beraber kullanılmasının gerekli olduğu gösterilmektedir. Testlerde paket kayıpları açısından MPLS ve Ethernet birleştirilmiş metodun diğer metotlar olan sade ethernet ve MPLS'e göre daha kullanılabilir olduğu kanıtlanmaya çalışılmıştır. Paket kayıpları açısından MPLS ve Ethernet method daha iyi sonuçlar vermiştir. Sonuçlarda MPLS ethernet networkleri
Özet (Çeviri)
Abstract: Wireless Access technologies such as 2G, 3G and 4G carried by wire line Networks. TDM transport technology used for 2G specific Networks transportation. ATM transport technology used for 3G Network transportation. The vendors want to use Ethernet technology to supplied bandwidth requirements for 4G network transportation. If we continue with this scope we will have three separate transportation Networks and It will increase the CAPEX and OPEX costs.Instead of this each access technology carried with own transportation Network. I defend single backhaul transport Network for all those wireless access technologies. We should use MPLS with provide connection area and for the bandwidth resources. MPLS and Ethernet should be used as a combined technology for aggregation networks. For Wire line Access technology such as ADSL, VDSL2 Microwave, NG-SDH or GPON can be use to provide remote end services.Test cases show us Ethernet+MPLS aggregated method more scalable and reliably than pure MPLS and Pure Ethernet. MPLS+Ethernet network can provide continues connection even the fault occur. Fault recovers time lower than 50ms. This result can be seen on test result part.