Bir tren eğitim simülatörünün CAN protokolü kullanarak gerçeklenmesi
Implementation of a train simulator by use of CAN protocol
- Tez No: 275797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
CAN haberleşme protokolü, bus topolojisine sahip olup çok sayıda eleman içeren karmaşık bir yapıya sahip veri yolu topolojsindeki bir haberleşme ağında hızlı ve etkili veri iletimi sağlamak için kullanılmaktadır. Haberleşme CSMA/CA adı verilen taşıyıcı algılama, çoklu erişim ve çarpışma sakınma ilkelerine dayanır. Ağda veri iletimi yapılmıyor iken tüm düğümler ağa erişim hakkına sahiptir. Aynı anda birden fazla düğüm veri iletimine başladığı anda mesaj kimlik numarası küçük olan yüksek önceliğe sahiptir. Veri iletimi fark gerilimi durumuna göre gerçekleştirildiği için gürültüye karşı daha bağışıktır ve uzak mesafelere iletim yapılabilir.Bu tezde CAN haberleşme protokolü bir tren eğitim simülatörünün donanımına ait birimlerin haberleşmesi için uygulanmaktadır. Burada en yüksek veri hızında iletim yapılmış olup CAN sürücü arayüz yazılımı için kullanılan cihaza özgü hazırlanmış olan uygulama programlama arayüzü kütüphanesinden yararlanılmıştır.Bu tez kapsamında E43000 tipi lokomotife ait donanım elemanlarından bazıları gerçeğiyle aynı veya benzer görünümde bazıları ise sanal olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Controller Area Network (CAN) communication protocol is used to provide fast and effective data transmission in a communication network which is a type of bus topology having a great number of components. The communication is achieved via CSMA/CA facility based on three main principles: carrier sense, multiple access and collision avoidance. While the bus is idle, all the nodes have the opportunity to access the network at the same time. While multiple nodes are transmitting a message on the bus, the one having the message with the lowest ID number has a higher priority. Transmission is more immune to noise since differential lines employed in network hardware and thus, it is convenient to send messages to very long distances.In this thesis work, CAN communication protocol is employed to communicate the nodes belonging to the units of a train simulator hardware. The communication is performed at the highest possible baud rate and an API (Application Programming Interface) library special to the device used for communication is utilized as a driver interface software.In the content of this thesis work, some hardware components belonging to an E43000 type locomotive are used originally or similarly with their actual ones while some are created as virtual components shown on the GUI (Graphical User Interface).