Yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-C) ve alt gruplarının (HDL2-C,HDL3-C) miktar tayininde çeşitli presipitasyon yöntemlerinin karşılaştırılması ve technicon RA-1000 otoanalizörüyle ölçümü
  1. Tez No: 27580
  2. Yazar: SERAP AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Sertim yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-C) ve koroner damar hastalıkları riski arasında negatif ilişkinin bu lunması, HDL-C testinin ve HDL-C alt gruplarının saptanmasına ilgiyi artırmıştır. Biz çalışmamızda, polietilen glikol (PEG) (MA 8000), (PEG) (MA 20000) ve fosfotungstik asit (PTA) çöktürücülerini, to tal HDL-C konsantrasyonunun saptanması için karşılaştırdık. Li poprotein elektroforezine göre PEG 8000 çöktürücüsünün yeterli ve tekrarlanabilir süpernatan sağladığını saptadık. HDL2-C ve HDL3-C için bir çift çöktürme ve bir de tek çözeltili çöktürme işlemi uygulandıktan sonra süpernatanda kalan HDL3-C konsantras yonları saptandı. PEG 8000 le elde edilen süpernatana, çift çöktürme işlemi uygulandıktan sonra HDL-C alt grupları en iyi şekilde elde edildi. Günler arası değişkenlik katsayısı HDL-C için CV% = 12.2, HDL2-C için CV% =16.3 bulundu. Plazma ve se rum örneklerine PEG 8000 yöntemiyle yaptığımız çöktürme işle minden sonra total HDL-C ve alt grupları için anlamlı bir fark saptayamadık. Sonuç olarak, total HDL-C için PEG 8000 çöktürücüsünün HDL-C, alt grupları için ise çift çöktürme yönteminin en uygun yöntem olduğunu saptadık. Reaktifleri, otoanalizörle yapılan enzimatik kolesterol ölçümlerinde interferasyona neden olmayan bu yöntemin, hastane laboratuvarlarmda basit, doğru, tekrarla nabilir olduğu ve rutin olarak kullanılabileceği kanısına var dık. -41-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Understanding the negative correlation between serum high density lipoprotein cholesterol (HDL-C) and risk of coronary vascular disorders has increased the interest about HDL-C subclas ses and HDL-C test. Present study compares the precipitating agents of polye thylene glycole (PEG) (MW 8000), PEG (MW 20000) and phospho- tungstik acid (PTA) used for total HDL-C determinations. In ac cordance with lipoprotein electrophoresis we detected that PEG 8000 presents adequate amounts of precise in supernatant available. Remaining HDL3-C concentrations in supernatants were determined after coupling with a double precipitation and a single solvent precipitating procedures for HDL2-C and HDL3-C. Following the double precipitation procedure to PEG 8000 derived supernatant HDL-C subclasses succesfully determined. Day-to-day cofficient variation estimated to be 12.2 % and 16.3 % for HDL-C and HDL2-C, respectively. We couldn't able to observe any signi ficant difference between total HDL-C and its subclasses in plas ma or serum samples of PEG 8000 precipitation. As a result, we determined that the most convenient preci pitating methods for HDL-C and its subclasses to be PEG 8000 and double precipitation methods, respectively.. Since the reagent do hot interference in enzymatical cho lesterol determinations by autoanalyzer, we conclude that this method is either simple, and precise or could succesfully be performed routinely in clinical laboratories. -42-