Üst uyluk çevresi ölçümünün SCORE2 kardiyovasküler hastalık risk skorlama sistemi kullanılarak hesaplanan 10 yıllık kardiyovasküler morbidite ve mortalite riski ile olan ı̇lişkisi
The relationship between thigh circumference and 10-year risk of cardiovascular morbidity and mortality calculated via the use of the SCORE2 cardiovascular risk model
  1. Tez No: 741749
  2. Yazar: MUSTAFA ATİLLA AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Üst uyluk çevresi (ÜUÇ) ölçümünün Sistemik Koroner Risk Hesaplaması 2 (Systemic COronary Risk Evaluation 2 (SCORE2)) kardiyovasküler hastalık (KVH) risk skorlama sistemi kullanılarak hesaplanan 10 yıllık kardiyovasküler (KV) morbidite ve mortalite riski ile olan ilişkisini belirleyerek koruyucu hekimlik anlamında aile hekimliği uzmanlarının elini güçlendirebilecek bir aracı aydınlatmayı umuyoruz. Gereç ve yöntem: Çalışma 18 Nisan 2022 tarihli etik kurul onayını takip eden 1 (bir) aylık süre dahilinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hasköy Aile Hekimliği semt polikliniklerinde yürütülmüştür. Dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 382 hasta çalışmaya alınmıştır. Katılımcıların sosyodemografik verileri (cinsiyet, yaş, aktif sigara kullanım durumu, ek hastalık öyküsü), antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu (BU), vücut ağırlığı (VA), bel çevresi (BÇ), kalça çevresi (KÇ), vücut kitle indeksi (VKİ), vücut şekil indeksi (VŞİ), bel/kalça oranı (BKO), ve üst uyluk çevresi (ÜUÇ)), sistolik ve diyastolik kan basınçları (SKB, DKB) ve son 6 (altı) ay içerisindeki laboratuvar değerleri (total kolesterol (TK), yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-K), düşük dansiteli lipoprotein kolesterol (LDL-K), trigliserid (TG)) belirlenen standartlar doğrultusunda değerlendirilmiştir. Bulgular: SCORE2 skoru risk düzeyi grupları ile vücut ölçümleri arasında: 0,05), 50-69 yaş kadınlarda VŞİ ve BKO arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır (sırasıyla p=0,030 ve p=0,026).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the relationship between thigh circumference and 10-year cardiovascular disease (CVD) morbidity and mortality risk calculated via the use of the Systemic COronary Risk Evaluation 2 (SCORE2) cardiovascular risk model. Materials and Methods: This study was conducted at the Hasköy Family Medicine Outpatient Clinics of Health Sciences University Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital during the 1 (one) month period following approval from the ethics commitee on April 18, 2022. A total of 382 patients that met inclusion criteria and volunteered to join the study were recruited. Participants were evaluated for sociodemographic data (sex, age, active smoking, comorbidities), anthropometric measurements (height (H), weight (W), waist circumference (WC), hip circumference (HC), body mass index (BMI), body shape index (ABSI), waist-hip ratio (WHR), and upper thigh circumference (UTC)), systolic and diastolic blood pressure (SBP, DBP) and laboratory results (total cholesterol (TC), high density lipoprotein cholesterol (HDL-C), low density lipoprotein cholesterol (LDL-C), trigliseride (TG)) dating back to the last 6 (six) months.