Şebeke bağlantılı fotovoltaik güç sistemleri ile elektrik üretimi
Electricity generation with grid connected photovoltaic power systems
  1. Tez No: 275807
  2. Yazar: SAMET ÇALIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, önümüzdeki yılların en önemli konusu olacaktır. Fosil yakıtların hızla tükenmesi ve çevreye olan zararları, yenilenebilir enerji kaynaklarını vazgeçilmez kılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlisi olan güneş enerjisi ile elektrik üretimi her ne kadar günümüzde ucuz olmasa da, giderek düşen maliyetiyle dikkat çekmektedir. Foton enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik hücreler, farklı yarı iletken maddelerden üretilebildiği gibi, günümüzde bu konudaki çalışmalar da devam etmektedir. Fotovoltaik güç sistemlerinde kullanılan güç elektroniği elemanlarında yaşanan gelişmeler sistem verimini ve güvenliğini artırmaktadır. Bu tez çalışmasında, fotovoltaik hücreler ile elektrik üretim teknolojisi incelenmekte, şebeke bağlantılı fotovoltaik güç sistemlerinin şebeke üzerindeki olası etkileri ve çözüm yöntemleri üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, 360 Wp gücündeki şebeke bağlantılı fotovoltaik güç sistemi deneysel olarak uygulanarak tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources will be the most important subject of next years. Rapid depletion and the damage to the enviroment of fossil fuels, makes renewable energy sources, indispensable. Although, electricity generation isn?t cheap nowadays, draws attention with gradually falling cost. Photovoltaic cells, which convert photon energy into electrical energy, can be produced from different semiconductor materials. In addition, development effort continues on this issue. Developments in power electronic components which are used in photovoltaic power systems, make increases on system effiency and security. In this thesis, electricity generation technologies with photovoltaic cells, are reviewed, possible effects on electricity mains of grid connected photovoltaic power systems and solution methods are discussed. Furthermore, 360 Wp grid connected photovoltaic power system was implemented experimentally and introduced.