PLC ve SCADA sistemlerinin bir MDF presi dış saha besleme hattına uygulanması
Application of PLC and SCADA Systems to the outfield feeder line of a MDF press
  1. Tez No: 275808
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde bütün sektörlerde üretim kalitesini ve hızını arttırarak rekabet etmek zorunlu hale gelmiştir. Bunların dışında iş ve işçi güvenliğini arttırarak iş kazalarını azaltmak da çok önemlidir. Üretimin her safhasında insan eli değmeden üretim yapmak otomasyonu önemli kılmıştır. Otomasyon denince kontrol ve takip akla gelmektedir. Üretimin kontrol kısmını PLC'ler, takip kısmını ise ara yüz programları olan SCADA programları yapmaktadır.Bu çalışmada, bir MDF presi dış saha besleme hattının otomasyonu açıklanmaktadır. MDF; Termomekanik olarak odun veya diğer lignoselüozik hammaddelerden elde edilen liflerin, sentetik yapıştırıcı ilavesiyle belirli bir rutubet derecesine kadar kurutulduktan sonra oluşturulan levha taslağının sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edilen bir üründür. MDF üretiminde odun parçacıklarının (cipslerin) prese girmeden önce dış sahada boyutlandırılması ve içinde bulunan yabancı cisimlerden ayrıştırılması gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılması için ise otomasyon sistemlerini kullanmak gerekmektedir.MDF presi dış saha besleme hattı tam otomasyon ile çalışmaktadır. Otomasyon sisteminde PLC yazılımı olarak Siemens Simatic Manager Step-7 V5.4 kullanılmıştır. PLC, CPU 416-2DP, remote processor ise ET200M' dir. SCADA yazılımı olarak Siemens Simatic Wincc V7.0 kullanılmıştır. Toplam giriş/çıkış sayısı 1184 olan sistemde SCADA ile PLC arası Ethernet, CPU 416?2DP ile ET200M arasında PROFIBUS (Process Field Bus) haberleşme protokolleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, competing by increasing production quality and speed has become a necessity in all the sectors. Apart from these, it is also important to decrease work accidents by increasing work and worker safety. Production without human touch in all stages of production has made automation important. Automation brings to mind control and monitoring. The control of production is made through PLC?s, whereas the monitoring is undertaken by the SCADA programs which are interface programs.In this study, the automation of an outfield feeder line of an MDF press is explained. MDF; is a product which is obtained by pressing under heat and pressure the board which is formed after drying up to a certain degree of humidity the fibers which are obtained from wood or other lignocellulosic materials with the addition of synthetic glue. In the production of MDF, it is necessary to size and to separate wood chocks (the chips) at the outfield from impurities they contain before going into the press. To conduct these procedures it is necessary to apply automation systems.The outfield feeding line of the MDF press operates in full automation. In the automation system, Siemens Simatic Manager Step-7 V5.4 is being used as the PLC software. The PLC is CPU 416-2DP and the remote processor is ET200M. Siemens Simatic Wincc V7.0 has been used as the SCADA software. In the system where the total number of input/output is 1184 Ethernet has been used between SCADA and PLC, and PROFIBUS (Process Field Bus) has been used between CPU 416?2DP and ET200M as the communication protocol.