Katı ilaç formülasyonlarının stabilite yönünden incelenmesi
The Observation of solid medication formulation in the aspect of stability
  1. Tez No: 27582
  2. Yazar: TİMURHAN CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. AŞKIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Kati ilaç formu lasyonl arından Aspirin tabletleri günümüzde oldukça yaygın kullanılan nonsteroidal antienflamatuvar grubu ilaçlardandır. Aspirin tabletleri değişik kristal formlarından üretilmekte ve bu tabletlerin stabilitesi ise önem arzetmektedir. Bu amaçla, çalışmada ASA' in toz, kaplanmış ve kristal formu kullanılmıştır. Bunların ayrı ayrı forroülasyonları hazırlanarak kalitatif ve kantitatif özellikleri incelenmiş formulasyonların uygunluk nisbetleri tesbit edilmiştir. Daha sonra hazırlanan formulasyonlar altı değişik nem ve sıcaklık ortamlarında 3 ay süreyle bekletilerek çalışmalara devam edilmiştir. Sonuç olarak, katı ilaç formülasyonlarından Aspirin tabletler üzerinde yapılan stabilite çalışmalarından, ASA'nin bozulmasından nem' den ziyade yüksek sıcaklığın sorumlu olduğu kanaatine varılmıştır. 79 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE OBSERVATION OF SOLID MEDICATION FORMULATION IN THE ASPECT OF STABILITY Aspirin tablets, in the group of solid medication formulation, are among the nonsteroidal antiinflammatory medicines which is used nowadays. Aspirin tablets are produced from the different crystals forms and the stability of these tablets sre important. For this purpose, powder coated and crystal form are used of the ASA, in this work. Prepareting separately of these formulation, qualitative and quantitative qualifications had been observed, formulations ratios had been fixed. Having waited prepared formulation for 3 months in six different relative humidity and temperature media, these works had been continued. As a result, it is decided that temperature is more responsible than relative humidity in the degrade of ASA, which is made a work on Aspirin tablets, in the group of solid medication formulations. ao