II.sınıf I. bölüm anomalilerin tedavisinde kullanılan ikiz blok apareyinin dentofasiyal yapılarda meydana getirdiği etkilerin sefalometrik olarak incelenmesi
- Tez No: 27583
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amacımız, II. Sınıf 1. bölüm maloklüzyonlu bireylerde, ikiz blok apareyinin dentofasiyal yapılar üzerindeki etkilerini incelemek ve bu tedavi tekniğinin fonksiyonel ortopedik tedavi içerisindeki yerini tartışmaktır. Çalışmamızda: 16 tedavi grubunda, 16 kontrol grubunda olmak üzere, II. Sınıf 1. bölüm maloklüzyonlu 32 bireyin başlangıç ve bitiş radyografi çiftleri üzerinde, 16 açısal ve 14 çizgisel ölçüm yapılmıştır. Tedavi başlangıcı yaş ortalaması 11.632 ±1.548 yıl ve kontrol grubu başlangıcı yaş ortalaması 1 1.182 ± 1.356 yıldır. İstatistiksel değerlendirmede, aynı hastaya ait değişimler Wilcoxon testi ile, grup lar arasındaki değişimler ise, Mann-Whitney MI' testi yardımı ile kaışılaştınlmıstır. ikiz blok apaıeyi ile yapılan tedavi sonunda, üst çene gelişiminin frenlenebildiği, alt çenenin aşağıda ve önde konumlandırıldığı, efektif mandibuler uzunlukta (özellikle, ramus yüksekliğindeki artışa bağlı) boyutsal artış olduğu ve alt kesici dişlerin tedaviden etkilenmediği gözlenmiştir. Böylelikle, Angle I. Sınıf azı kapanışına erişildiği görülmüşütr. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study is to examine the effects of twin block appliance on den- tofacial structures in the cases with Angle Class II, Division 1 malocclusion and to dis cuss the emportance of this technique in functional orthopedic treatment. In our study, 16 angular and linear mesurments were made on the initial and the final radiographic pairs in 32 cases, which 16 of them were treatment and the other 16 were control group with Angle Class II, Division 1 malocclusion. The mean age of the beginning of the treatment group was 1 1.632 ± 1.548 years and the mean age of the control group was 1 1. 1 82 ± 1.356 years. In statistical evaluation, the comparison was made with Wilcoxon test in the vari- atons of the same patient, with Mann-Whitney“U”test in the variations between gro ups. At the end of the with twin block treatment, it is seen that the development of the upper jaw was braked, the lower jaw was located below and front, due to the increase of the effective mandibular length and especially the height of ramus mandible, dimensio nal increase took plane and it has seen that upper incisors inclined to palatinal, lower in cisors weren't effected from the treatment and Angle Class II molar relationship was at tained. 69