Beton travers üretiminde agrega türü (bazalt-kalker) ve çelik lifin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of agrregate type (basalt-limestone) and steel-fiber in the concrete traverse production
  1. Tez No: 275832
  2. Yazar: MEHMET KOZAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, beton travers üretiminde agrega türü (bazalt-kalker) ve çelik lifin kullanılabilirliği araştırılmıştır.Çalışmada maksimum agrega tane boyutları 16 mm, 22 mm, 31,5 mm olan bazalt ve kalker agregası seçilerek üretilen beton traverslerde çelik lif miktarı hacimce % 0, % 0.2, % 0.4 olmak üzere ayrı ayrı toplam 18 farklı seri üretilmiştir. Her seri de çimento miktarı 450 kg/m³ ve su/çimento oranı 0,25 olarak sabit tutulmuştur. Her bir seriden 2 adet olmak üzere toplam 36 adet B.58 beton travers ve her bir seriden 4 adet olmak üzere toplam 72 adet küp (20x20x20 cm) üretilerek buhar kürüne tabi tutulmuştur. B.58 beton traversler üzerinde eğilme dayanımı ve ultrases hızı, küpler üzerinde ise 1 ve 28 günlük basınç dayanımı, birim hacim ağırlık, ultrases hızı, donma çözünme ve su emme deneyleri yapılmıştır.Elde edilen sonuçlar kontrol numunelerine göre karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Bu değerlendirmeye göre beton travers üretiminde çelik lif kullanımı mekanik özelliklerinden özellikle eğilme dayanımını artırdığı ve bazalt agregasının kalker agregasına göre daha iyi sonuçlar verdiği söylenebilir. Ayrıca bu çalışmada üretilen bütün serilerin, Dywidag normları açısından, 28 günlük basınç dayanımı ve eğilme dayanımını sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of aggregate type (basalt-limestone) and steel-fiber in the production of concrete traverse was investigated.In the study, basalt and calcareous aggregates with sized of 16 mm, 22 mm and 31.5 mm were selected, also steel fibers in ratio of 0%, 0.2% and 0.4% were used by volume. Totally 18 different series were produced. For each series, cement content and water to cement ratio was kept as 450 kg/m3 and 0.25, respectively. From B.58 concrete traverse and cube series (20x20x20 cm), totally 36 and 72 specimens were exposed to steam cure, respectively. The flexural strength and ultrasonic pulse velocity was defined on the B.58 concrete traverse; however, compressive strength, unit weight, ultrasonic pulse velocity, freeze-thaw resistance and water absorption tests were applied for 1 and 28 aged specimens on the cube series.The obtained results were compared with control specimens, and they were discussed. According to obtained results, it was observed that the flexural strength of concrete traverse with basalt aggregate was increased by addition of steel fiber. On the other hand, it was noted that concrete traverse with basalt aggregate has better properties than that of with limestone aggregate. Moreover, all the series have acceptable values for 28 days compressive and flexure strength as Dywidag norms.