Karar destek sistemlerinin araç parkı yönetiminde uygulanması
Application of decision support system on vehicle management
  1. Tez No: 275831
  2. Yazar: SERHAT DÜZAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araç parkı yönetimlerinde araç sayısı ve çeşidinin fazla, tanımlanan görevlerin çeşitli ve görev yerleri arasındaki mesafe farklarının fazla olmasından dolayı görev atamalarında farklı kriterlere göre değerlendirme zorunluluğu karar verme sürecini zorlaştırmaktadır.Bu çalışmada, Afyonkarahisar Belediyesi araç parkının gün içindeki araç ve personel görevlendirmelerinin, Afyonkarahisar şehri coğrafi veritabanı üzerinden en verimli şekilde dağıtımının yapılabilmesini sağlayan bir karar destek sistemi (KDS) geliştirilmiştir. Böylece araç parkında sık sık ortaya çıkan çok kriterli karar verme problemlerine bilimsel yaklaşımla karar verme sürecini kolaylaştıran ve araç-personel verimliliğini artırıcı çözüm üretilebilmesi sağlanacaktır.?Karar destek sistemlerinin araç parkı yönetiminde uygulanması? adlı çalışmada araç ve personel ataması yapan her kurum ve kuruluşa uyumlu, her yeni görev, araç ve personel tanımlamasına uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Excessive number of vehicles and variations and the differences of distance among the tasks make more complicate the decision progress on vehicle management.In this study, a decision support system has been developed to support decision makers to get optimal task distribution for vehicles and workers who work Afyonkarahisar Municipal Vehicle Coordination Center by using geographic positioning database systems. Thus, a solution includes staff and vehicle productivity augmentation will be provided for multi-criteria decision making problems occur often in vehicle management with scientific approach.The developed system for vehicle management is compatible with every institution which has vehicle and staff coordination.