Kumarin ve sülfonamit bazlı yeni metakrilat kopolimerlerinin sentezi, karakterizasyonu ve monomer reaktivite oranları
Synthesis and characterization of a new methacrylate copolymers based on sulfonamide and coumarine: Monomer reactivity rations
- Tez No: 275835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında önce 4-metil-2-okso-2-`H-kromen-7-il-2-metil-2-propenoat (MOKMP) monomeri sentezlendi ve karakterize edildi. Bu monomerle 2-okso-2-[(4-sülfamoilfenil)amino]etil-2-metil-2-propenoat (OSFAMP) monomerinin dimetilsülfoksit (DMSO) çözücüsünde AIBN başlatıcısı ile 70°C±1 sıcaklıkta kopolimerizasyonu gerçekleştirildi ve 1H NMR, 13C NMR ve FTIR teknikleri ile karakterize edildi. 1H NMR analizi ile kopolimerdeki MOKMP ve OSFAMP bileşimi belirlendi. Monomer reaktivite oranları, Kelen-Tüdos (K-T) ve Fineman Ross (F-R) metodlarında kullanılan genel kopolimerizasyon eşitliğine göre hesaplandı. Çeşitli bileşimli kopolimerlerin termal davranışları, diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ve termogravimetrik analiz (TGA) ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis , firstly 4-methyl -2 oxo - 2H ? chromen -7-yl 2-methylprop-2-enoate(MOKMP) monomer was prepared and characterized . The free radical copolymerization of this monomer with 2-oxo-2-[(4-sulfamoylphenyl)amino]ethyl 2-methylprop-2-enoate(OSFAMP) was carried out in dimethylsulphoxide (DMSO) solvent byusing AIBN initiator at 70°C ±1 and were characterized by 1H NMR, 13C NMR andFTIR techniques. 1H-NMR analysis was used to determine the molar fractions ofMOKMP and OSFAMP in the copolymers. The monomer - reactivity ratios were calculated according to the general copolymerization equation using Kelen-Tüdos (K-T)and Finemann-Ross (F-R) linearization methods. The thermal behaviours of copolymerswith various compositions were investigated by differential scanning calorimetry (DSC)and thermogravimetric analysis (TGA).