Ofset baskı mürekkeplerine yapılan fiziksel testlerin uygulamalı incelenmesi
The applied investigation of the physical tests of the offset printing ink
  1. Tez No: 275858
  2. Yazar: EMEL HACER ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matbaacılık, Typography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ofset baskı mürekkeplerinin üretimi sırasında yapılan fiziksel testler mürekkebinbaskı sırasındaki performansı ile doğrudan ilgilidir. Mürekkep standardındaki bir sapmabaskı sırasında baskı altı malzemesiyle uyumsuzluklara, su mürekkep dengesizliğinekısacası büyük problemlere sebep olabilmekte, baskı operatörleri de bu problemlerinçözümünde çaresiz kalabilmektedir.Bu projede ofset baskı mürekkeplerine fiziksel testlerin nasıl yapılacağı ayrıntılarıylaanlatılmı?, uygulamalı olarak yapılmı? ve testlerin yapımı sırasınd a hata yapılaması içinalınabilecek tedbirler belirtilmi?tir.Çalı?mada fiziksel testlerin yapımı sırasında izlenilecek yol maddelerle anlatılmı?tır .Cold-set, heat-set, sheet-fed mürekkep çe?itlerinin öncelikli olarak ya? numunelerinevizkozite ölçümü ve sıçratma testi, tack ölçümü yapılmı?tır. Bu mürekkepler ile prüfbau testbaskı cihazında baskıları alınmı?, bu baskılara densite, parlaklık, ı?ık haslığı ölçümü,sürtünme testi yapılarak pigmet yapılarına ve yağ yapılarına göre farklı olan mürekkeplerkar?ıla?tırılmı?tır.Baskıları yapılan ve pigment yapılarına göre kar?ıla?tırılan mürekkepler verimlilik,parlaklık açısından kar?ıla?tırılmı? ve mürekkebin yapısal farklılıkların ne gibi sonuçlargetirdiği ortaya çıkarılmı?tır.
Özet (Çeviri)
During the production of offset printing inks, performed physical tests are directlyrelated with the performance of inks during the printing process.A deviation from the standard printing ink can cause major problems like ink-substrateincompatibilities, ink-water imbalances, etc. In the solution of this problems printingoperators may be helpless.In this Project, How to do physical tests of offset printing inks have been described indetail, and tests have been applied and measures can be taken to not make mistakes duringtests have been indicated.In this study, itineraries during the performing tests have been described. Primarily,viscosity measurement, tack measurement and splash test were made with the samples ofcold-set, heat-set and sheet-fed offset printing inks. Test prints of theese ink samples wereprinted on the printing test equipment. Density, gloss/brightness, light fastness, labmeasurements and friction test were made to the test prints, and so different inks accordingthe their pigment and oil structures were compared. And also theese test prints and inksamples were compared in terms of efficiency and brightness. Eventually, structuraldifferencies of offset printing inks are what make as a result has been uncovered.