Kalite fonksiyonu yayılımı yöntemi ile ders müfredatının yeniden tasarımı
Redesign curriculum with quality function deployment methodology
  1. Tez No: 275857
  2. Yazar: YELİZ ORTABURUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, İstatistik, Technical Education, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Marmara Üniversitesindeki Tasarım ve Konstrüksiyon Eğitimi Programının, eğitim kalitesinin iyileştirilmesinde Kalite Fonksiyonu Yayılımı yaklaşımı kullanılmıştır. Tasarım ve Konstrüksiyon Eğitimi Programında paydaşlar; programın öğretim üyeleri ve mezunlarının ağırlıklı olarak istihdam edildiği sanayi kollarından bir tanesi olan, makine imalatı ve/veya yedek parça üretiminde faaliyet gösteren işletmeler olarak tanımlanmıştır. Bu işletmelerin ihtiyaç duyduğu nitelikte mezunların yetiştirilebilmesi için, Tasarım ve Konstrüksiyon Eğitimi Programı öğretim üyelerinin ve belirtilen alanda faaliyet gösteren firmaların istek ve beklentileri, anket yoluyla belirlenmiştir. Elde edilen veriler Analitik Hiyerarşi Prosesi metodu ile önceliklendirilmiş, kalite evi inşa edilmiş ve elde edilen sonuçlara göre ilgili programın ders müfredatının yeniden tasarımına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Quality Function Deployment was used for enhancing the education quality of the Design & Construction Education Program in Marmara University. In this study, the stakeholders were defined as the enterprises active in the field of machine production and/or spare part production, and the academicians of the graduate program. In order to better educate the graduates having the quality need by these enterprises, the requests and expectations of the academicians of the Design & Construction Education Program and firms active in the field were determined with questionnaire. The data collected was prioritized by the method of Analytic Hierarchy Process; a quality house was constructed; and suggestions intended for redesign of the curriculum of the related program were offered in accordance with the obtained results.